Taşeronlara ilişkin soru önergesi TBMM'de | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 05:30

Taşeronlara ilişkin soru önergesi TBMM’de

Taşeronlara ilişkin soru önergesi TBMM’de
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2019 - 13:00

4.146 görüntülenme

Türkiye’de KHK ile kadro alan ve alamayan taşeronların sorunları devam ediyor. Yetkililer bu konuda sessiz kalsa da zaman zaman mecliste sessizlik bozuluyor. Taşeron son dakika gelişmeleri dikkat çekerken, mecliste taşeronlar hakkında soru önergesi geldi.

696 sayılı KHK ile yüz binlerce taşeron işçi kamuda 4/D statüsüne alındı. Fakat sürekli işçi kadrosuna alınmak taşeronların sorunlarına derman olmadı. Özellikle taşeronların özlük hakları konusunda hiç bir değişim yaşanmadı. Keza maaşları da enflasyon karşısında erimeye devam ediyor.

TBMM’YE GELDİ

Taşeronların bu sorunları hakkında bir süredir duyarsız kalınsa da, siyasilerin önüne düşen her gelişme de işçilere umut veriyor. Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından soru önergesi verildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması için verilen önergede taşeronlara dair önemli sorular yer aldı.

  • Önergede taşeronların özlük haklarının ne zaman iyileştirileceği soruldu. Şentop üzerinden yetkililere taşeronların özlük haklarında iyileştirilme yapılması talebi iletildi.
  • İletilen bir diğer talep ise taşeronların maaşı oldu. Taşeronların maaşlarının yılbaşından beri enflasyon karşısında ezildiği belirtildi ve enflasyon farkı istendi.
  • Son talep ise taşeronların da kamu işçileri için görüşülen toplu iş sözleşmesine dahil edilmesi oldu.

Maksatistihdam.com