Taşeronlara asgari ücret zammı olmayacak mı? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

25 Eylül 2020 - 17:55

Taşeronlara asgari ücret zammı olmayacak mı?

Taşeronlara asgari ücret zammı olmayacak mı?
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2019 - 14:42

4.263 görüntülenme

696 sayılı KHK ile 4/D statüsüne alınan işçilerin maaş zamları yüzde 4+4’e sabitlenmişti. Bu durum pek çok işçinin maaşını asgari ücretin altında bıraktı. Sendikalar başta olmak üzere pek çok kuruluşun girişimleri ile taşeronların asgari ücret zammından yararlanması için çabalar oldu. Bir dönem bu konuda umut verici gelişmeler oldu. Peki hükümet adım atacak mı?

Kamuda kadroya alınan işçiler Ocak ayında yüzde 4 oranında zam almıştı. İkinci zam dönemi gelip çatarken, taşerona asgari ücret zammı da merak konusu oldu. Yüzde 4 zammın yetersiz olduğunu söyleyen işçiler bu konuda adım bekliyor.

Ocak ayındaki yüzde 4 zammın ardından bazı maaşlar asgari ücretten düşük kalmış, Çalışma Bakanlığı’nın girişimi ile bu sorun düzeltilse de maaşlar hala yetersiz kaldı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI GELECEK Mİ?

İşçiler ise maaşlarına asgari ücret oranında zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Yeni zam dönemi yaklaşırken bu konuda hükümetten hala bir adım atılmadı. Bazı belediyeler bünyelerinde taşeron işçiler için zam kararı aldı. Bu kararlar taşeronların tümünü umutlandırsa da zam döneminin yaklaşmasına rağmen gelişme olmaması umutları kırıyor.

Hükümet ile kamu işçileri arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerine taşeronları dahil etmeye yönelik girişimler mevcut, fakat bu konuda da bir karar çıkmış değil.

Maksat İstihdam