Taşeronlar yöneticilerden şikayetçi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 11:08

Taşeronlar yöneticilerden şikayetçi

Taşeronlar yöneticilerden şikayetçi
Son Güncelleme :

22 Temmuz 2019 - 9:00

420 görüntülenme

2 yıl önce iş hayatında devrim niteliğinde bir karar alınarak yüz binlerce taşeron 696 sayılı KHK kapsamında taşeron şirketlerden 4/D statüsünde işçi olarak kadroya geçti. Fakat sorunlar bununla bitmedi. Kadrolu taşeronlar çalışma hayatı içinde pek çok sorun yaşıyor.

2 yıl önce imza atılan kadro kararı bir çok işçiyi sevince boğmuştu. Fakat aradan geçen zamanda sorunlar bir bir ortaya çıkmaya başladı. Özellikle bu yıl enflasyonun yükselmesi ve yapılan zamlara rağmen toplu sözleşme nedeniyle enflasyon zammı alamayan taşeronların maaşları asgari ücret altında kaldı. Bu sorun daha sonra ani bir karar ile düzeltilse de o dönem pek çok işçinin moralini bozmaya yetti. Ayrıca zammın yüzde 4’te kalması hala ekonomik sorunlar yaşatıyor.

FAZLA MESAİ VAR, ÜCRET YOK!

Kadro alan taşeronların yaşadığı bir diğer sorun ise iş yerlerinde. Bazı yerlerde işçilerin hakları kanunla korunmuş olmasına rağmen keyfi uygulamalar yaşanıyor. Taşeronların bazıları yöneticilerinin kanunlara uymadığını ve keyfi kararlar aldıklarını iddia ediyor. Bu da işçilerin çalışma motivasyonlarını ve hayatlarını doğrudan etkiliyor.

Bu keyfi uygulamalar arasında ekstra mesai yaptırıp ücret vermeme, izinsiz çalıştırma, haftalık çalışma saatlerinin üstüne çıkılması, yıllık izin kullandırmama gibi kanunsuz işler yer alıyor.

KADRO ALAMAYANLAR NE OLACAK?

Taşeronların bir diğer sorunu ise adaletsizlik. 696 sayılı KHK’dan yararlanamayan pek çok personel adeta ‘ortada kalmış’ durumda. Kapsam dışı kalan bu taşeronlar iş güvencesine bile sahip değil. Haliyle işlerini kaybetme korkusu ile yaşamak zorunda kalıyorlar.

Hastanelerde HBYS kadrolarında çalışan personeller de kadro alamıyor. Bu kişiler için sendikaların çağrıları devam ediyor.

KİT’lerin kadroya alınması için hükümet bir program yayınlamıştı. Fakat bu süreç çok yavaş işliyor ve pek çok KİT umudu kesmiş durumda.

BELEDİYEDE ÇALIŞANLAR TEDİYE ALAMIYOR

Belediye şirketlerinde çalışan taşeronların en büyük problemlerinden biri de yılda 4 kez ödenen ve taşeronların rahat bir nefes almasını sağlayan ilave tediye alamamaları. Bazı belediyelerde imzalanan toplu sözleşmelerde verilen ikramiyeler ile bu sorun çözülse de hala pek çok belediye çalışanı bu haktan yoksun.

TİS’TEN FAYDALANMAYI BEKLİYORLAR

Kamu İşçileri için yakın zamanda imzalanması beklenen Toplu İş Sözleşmesi konusunda da taşeronların beklentileri büyük. Hak-İş Konfederasyonu ve Türk-İş Konfederasyonu bu konuda hükümete taleplerini iletti. Fakat hükümet bu konuda sessiz kaldı. Taşeronlar, kamu işçilerinin hakları gibi haklara sahip olarak başta maaş sorunu olmak üzere sorunlarının çözüme kavuşmasını bekliyor.

Maksat İstihdam