Taşeronlar ve EYT konusunda sert açıklama | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 02:54

Taşeronlar ve EYT konusunda sert açıklama: “Artık çözülsün”

Taşeronlar ve EYT konusunda sert açıklama: “Artık çözülsün”
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2019 - 18:03

2.357 görüntülenme

Kadroya geçen taşeronların maaş sorunları ve emeklilikte yaşa takılanların yasa sorunu hala Türkiye gündeminde önemli bir yer kaplıyor. Bu iki kesimin sorunları için 31 Mart seçimleri öncesinde bir beklenti oluşmuştu. Fakat seçim öncesi veya sonrasında mevcut durumda bir değişim olmamıştı.

Bu duruma tepki gösterenlerden biri de Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay oldu.

Samsun’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk-İş Başkanı Atalay temsil ettikleri 200 bin kamu işçisi için beklentilerini açıkladı.

GEREKİRSE GREV KARARI ALIN

Kamuda işçi olarak çalışan personellerin ocak ayından bu yana toplu sözleşme beklediğini söyleyen Atalay, “Sendikalarımızın önemli bir bölümünün görüşmeleri tamamlandı, uyuşmazlık sürecine girildi. 60 günlük yasal süresi dolan tüm sendikalarımıza ‘grev kararı alın, hiç uzatmayın’ çağrısı yapacağım.” ifadelerini kullandı.

TAŞERONLARA ZAM AZ

Taşeronlar konusuna da değinen Atalay, 4/D statüsüne KHK ile alınan taşeron işçilere yüzde 4 oranında zam verildiğini, enflasyon farkının ise yüzde 20 olduğunu söyleyerek, maaşları enflasyon karşısında ezilen taşeronların sorunlarının acilen çözümünü istedi.

EYT TEPKİSİ

Samsun’daki açıklamasında EYT’lilerin durumuna değinen Ergün Atalay, emeklilikte yaşa takılanların da büyük problemleri olduğunu ve bu konunun da çözüme kavuşması için muhatapların yetkililer ile görüşmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Maksat İstihdam