Taşeronlar bayram öncesi kaç lira alacak? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 16:49

Taşeronlar bayram öncesi kaç lira alacak?

Taşeronlar bayram öncesi kaç lira alacak?
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2019 - 17:16

2.318 görüntülenme

Kadroya geçen taşeron işçilerin mali ve sosyal sıkıntıları sürüyor. Fakat arada gelen müjdeli haberler taşeronların cüzdanlarını bir nebze olsun rahatlatıyor. Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi harcamaların artacak olması pek çok meslek grubu gibi kadro alan taşeronların da gözünü yetkililere çevirmişti. Yetkililer ise müjdeli haber verdi. Taşeronlar bayram öncesi iki ikramiye birden alacaklar.

Taşeron şirketlerde çalışırken 696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçen taşeronlar bazı sosyal haklara sahip. Bu haklardan ikisi bayram ikramiyesi ve ilave tediye ödemesiydi.

TEDİYE ÖDEMELERİ 

Kadroya geçen işçilerin en önemli mali haklarından biri tediye ödemeleri.  Yılda 52 gün şeklinde ödenen tediyeler 4’e bölünüp yılın belirli günlerinde hesaplara yatıyor. Tediye ödemesinin ilki geçtiğimiz Ocak ayında hesaplara yatmıştı. Sıradaki tediye ödemeleri ise Ramazan Bayramı’nın hemen öncesinde olacak.

2019 yılı için en az tediye miktarı asgari ücretli bir işçi için 825 TL olarak belirlendi. Bu ücreti belediyede çalışan taşeronlar alamıyor.

BAYRAM İKRAMİYESİ DE VERİLECEK

4/D statüsündeki işçilerin haklarından biri de tediye ödemesi oldu. İşçiler bu yıl Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi 75 TL tediye ödemesi alacak. İşçiler bu ücreti tediyeler ile birlikte Ramazan Bayramı’ndan hemen önce alacak ve Mayıs ayının son günleri veya Haziran’ın hemen başında taşeronlar 900 lira ödeme alacak.

Maksat İstihdam