Taşerona kadronun 1.yılı: Sorunlar hala devam ediyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 04:54

Taşerona kadronun 1.yılı: Sorunlar hala devam ediyor

Taşerona kadronun 1.yılı: Sorunlar hala devam ediyor
Son Güncelleme :

02 Nisan 2019 - 13:04

1.049 görüntülenme

Geçtiğimiz yıl bugün küresel sömürü düzenine bir başkaldırı gerçekleşti. O dönem uzun zamandır gündemde olan taşerona kadro sorunu 2 Nisan 2018’de çıkan 696 sayılı KHK ile çözüldü.  Bugün taşerona kadro için birinci yıl olsa da, verilen kadro hala tüm sorunları çözmüş değil. İşte devam eden sorunlar;

HALA KADRO ALAMAYAN TAŞERONLAR

696 sayılı KHK ile kadro verilmiş olsa da %70 mağdurları, 4 aralık mağdurları, joker işçiler ve KİT’ler hala kadro bulamadı. Bu konuda pek çok sendika uyarı yayınlıyor. Sendikalar artık kadro alan taşeronlar kadar alamayanların da konuşulması gerektiği düşüncesinde.

MAAŞLAR ENFLASYON ALTINDA EZİLDİ

Kadroya geçen taşeronların 2020 yılına kadar yıllık yüzde 4+4 zam alacakları biliniyor. Bu durum henüz bu yıl gerçekleşen enflasyondan dolayı bile sorun olmaya başladı. Pek çok taşeron TİS’e dahil edilmek istese de bazı belediyeler harici kamuda bu yönde bir çözüm hareketi olmadı.

Özellikle bu yıl enflasyonun yüzde 20.3 çıkmasıyla kadroya geçen taşeronların kayıpları yüzde 12.3 oldu.

TEDİYE ALAMAYAN TAŞERONLAR

Taşeronların bir diğer sorunu ise tediye konusunda. Bu ücret pek çok taşeron için verilse de belediye kadrolarındaki işçiler tediye alamıyor. Belediyedeki taşeronların bir diğer sorunu ise belediye işçiliği kadrosuna dahil edilmemeleri.

ÇÖZÜM TİS

Sorunları devam eden kadrolu taşeronların sorunları TİS ile çözülebilir. Binali Yıldırım’ın geçen hafta yaptığı taşeron çağrısının ardından bu konuda İstanbul özelinde bazı adımlar atıldı fakat bunun genele yayılması elzem görünüyor.

Maksat İstihdam