Taşeron ve KİT'ler için önemli açıklama | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

25 Eylül 2020 - 16:40

Taşeron ve KİT’ler için önemli açıklama

Taşeron ve KİT’ler için önemli açıklama
Son Güncelleme :

14 Haziran 2019 - 13:00

24.088 görüntülenme

Çalışma dünyası son günlerde Kıdem Tazminatı, taşeron ve KİT konusunda art arda gelen açıklamara şahit oluyor. Özellikle kıdem tazminatı konusu işçiler tarafından kimi zaman merakla, kimi zaman endişe ile takip ediliyor. Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay Kıdem Tazminatı, taşeronlar ve KİT konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı’na katılan ve burada önemli bir konuşma yapan Atalay, işçilerin dünyasına dair yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti.

İŞ KAZASI VE ÖLÜMLER

İş kazalarına değinen Atalay, ülkemizde iş kazaları sonucu her gün 4 işçinin öldüğünü vurgularken, artık iş kazaları ve kazalara bağlı ölümlere son verilmek zorunda olduğunu vurguladı.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kuralsız ve esnek çalışma şartlarının yaygınlaştığına dikkat çeken Atalay, esnekliğin işsizlik ve yoksulluğa çare olmadığını, asıl çarenin ise iş dostu yatırımların artması ve insan onuruna yaraşır çalışma şartları olduğunu söyledi.

KIDEM, TAŞERON VE KİT AÇIKLAMASI

Türkiye’nin son haftalardaki tartışma konuları arasında yer alan kıdem tazminatına da değinen Atalay, bu tazminatın çalışanın emeğinin karşılığı olduğunu, bu haktan vazgeçmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye’de alt işveren ilişkisinin hem kamuda hem de özelde daima sorun olduğunu dile getiren Atalay, taşeron işçilerin kadroya alınmasının bu sorunun çözümüne dair olduğunu ve Türkiye’deki işçi hareketinin önemli bir başarısı olduğunu söyledi.

Bu duruma rağmen KİT’lerde çalışan işçilerin hala kadro alamadığını vurgulayan Ergün Atalay, tüm taşeronların da sözleşmeden ve sendikal haklardan tam olarak faydalanamadığını söyledi.

Maksat İstihdam