Taşeron maaşlarına ve KİT'lerin durumuna tepki | Maksat İstihdam

26 Ocak 2021 - 00:08

Taşeron maaşlarına ve KİT’lerin durumuna tepki

Taşeron maaşlarına ve KİT’lerin durumuna tepki
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2019 - 12:40

1.195 görüntülenme

Taşeronların sorunları bitmiyor. Kadro alan taşeronlar maaş zammı sorunu yaşarken, KİT‘ler de kadro kapsamı dışında kalmanın sıkıntısını yaşıyor. Taşeronlar 2020’ye kadar yıllık 4+4 zam alacaklar. Bu da ortaya çıkan enflasyon farkı altında taşeron maaşlarının ezilmesine neden oluyor.

Konu ile ilgili Türk-İş’ten büyük tepki geldi. Samsun’da konuşan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeronların maaş zammını değerlendirdi.

ENFLASYON İLE ZAM ARASINDAKİ FARK

Atalay açıklamasında Ocak itibari ile taşeron maaşlarına yüzde 4 zam yapıldığını, diğer işçilerin yüzde 26, memur ve emeklinin enflasyon farkı aldığı dönemde bu zam ile birlikte taşeronların maaşlarının enflasyon altında ezildiğini, bazı maaşların asgari ücret altında kaldığını söyledi. Asgari ücret altında kalan maaşların durumu Çalışma Bakanlığı ile çözülse de enflasyonun yüzde 20’lerde olduğu dönemde yüzde 4 zammın yetersiz olduğunu savunan Atalay artık gerekenin yapılmasını istedi.

Kadro alamayan taşeronların durumunu da değerlendiren Atalay, kadro alan taşeronların alamayanların önüne geçtiğini ve mağduriyetlerin doğduğunu savundu.

Maksat İstihdam

] }