Suriye ile doğrudan temas vakti geldi mi? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 16:04

Suriye ile doğrudan temas vakti geldi mi?

Suriye ile doğrudan temas vakti geldi mi?
Son Güncelleme :

28 Mart 2019 - 18:10

297 görüntülenme

Türkiye’nin Golan Tepeleri Tepkisi Esed’e Zeytin Dalı mı?

ABD Başkanı Trump’ın sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu “52 yılın ardından, ABD için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi” açıklamasının ardından İsrail Başbakanı ile toplantı halinde iken hazırlanan deklarasyonu imzalamasına bütün dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

BM Güvenlik Konseyi’nin 497 sayılı kararında ”İsrail’in işgal altındaki Golan Tepeleri’nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur” denmesine rağmen, İsrail Golan tepelerini ilhak ve işgalden vazgeçmediği gibi, tüm dünya devletlerini de bu hukuksuz işgali tanımaya davet etmektedir. Trump’ın bu kararnameyi imzalaması ise, İsrail tarafını daha da cesaretlendirmişe benziyor.

Türkiye’de ilk günden itibaren, hatta kararname imzalanmadan önce tepkisini koyan ülkelerden. En sert tepkiyi de Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Erdoğan Trump’a yaptığı çağrıda “Trump kimin arazisini İsrail’e veriyorsun. BM kararına göre orası Suriye toprağı. BM kararlarına göre Suriye’ye ait olan bir yeri nasıl İsrail’e peşkeş çekiyorsun.” dedi.

Tabi Golan Tepeleri stratejik öneme sahip. Zengin su yataklarına sahip olan bölge İsrail’in su ihtiyacının üçte birini karşılıyor. Dahası, Suriye’nin başkenti Şam’a 60 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle olası bir İsrail-Suriye savaşında üstünlük sağlayabilecek bir konumda.

Suriye yönetiminin şu andaki konjonktürde, Golan tepelerinde hak iddiası devam etmek le beraber, İsrail’in bu hamlesine karşı yapabileceği pek bir şey olmadığı da ortada. Ancak, Türkiye başta olmak üzere, AB, BM, Rusya, İran gibi devletlerin bu krizde Suriye’nin yanında durması bölgede çok ilginç açılımlara neden olabilecek gibi duruyor.
Diplomatik çevreler, özellikle Astana sürecinde, Rusya ile Suriye sorunu konusunda bir çok konuda ortak politikalar izleyen Türkiye’nin, Rusya üzerinden Suriye yönetimini etkilemeye çalıştığını dillendiriyorlardı.

Özellikle, Türkiye’nin Golan Tepeleri mevzuunda, “Bu topraklar Suriye’ye aittir. İsrail burada hukuksuz işgal içerisindedir” çıkışı, 2011’de başlayan Suriye iç savaşından bu yana, Esed ve Suriye yönetimi ile doğrudan ilişkiyi kesen Türkiye açısından yeni bir açılım olarak değerlendirilebilir mi?

İç savaşla beraber bütün dünyaya dağılan 6 milyonu aşan Suriye’linin 3,6 milyonuna ev sahipliği yapan Türkiye bu savaşın en ağır faturalarını ödeyen ülke olarak görülüyor. Golan tepeleri açılımı ile artık Esed yönetimi ile kurulacak doğrudan bir ilişkinin vakti geldi mi?

Bakalım, ilerleyen günlerde nasıl gelişmeler göreceğiz?

Maksat İstihdam