Süresiz nafakanın kaldırılmasına CHP'den itiraz | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 16:33

Süresiz nafakanın kaldırılmasına CHP’den itiraz

Süresiz nafakanın kaldırılmasına CHP’den itiraz
Son Güncelleme :

24 Ekim 2020 - 18:49

107 görüntülenme

Türkiye yoğun gündemi içerisinde son günlerde bir de nafaka konusunu tartışıyor. Uzun zamandır devam eden nafaka tartışmaları, Adalet Bakanlığı’nın nafakaya süre sınırı getirme önerisi ile yeniden alevlendi. Adalet Bakanlığı‘nın önerisine CHP’den itiraz geldi.

SÜRE SINIRI GELSİN

Adalet Bakanlığı’nın uzun zamandır üstünde çalıştığını beyan ettiği ve meclise sunmaya hazırlandığı teklife göre, nafakalarda üst sınır 6, alt sınır 2 yıl olarak belirlenebilecek.

CHP’DEN İTİRAZ

Cumhuriyet Halk Partisi’nden 17 kadın milletvekili bu öneriye karşı harekete geçti. Süresiz nafakanın kalkmasına karşı çıkan 17 kadın milletvekili, bu konu hakkında ayrı ayrı soru önergesi sunarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplandırmasını istedi.

CHP’li kadın milletvekili soru önergesinde; “Toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında 150 ülke arasında 130’uncu sırada olan, her 10 kadından sadece 3’ünün istihdama katıldığı, toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle ev işleri, çocuk ve yaşlıların bakımının tamamen kadının görevi olarak görüldüğü; kayıt dışı sosyal güvenceden yoksun çalışmanın yüksek olduğu, kadın yoksulluğunun her geçen gün arttığı ülkemizde, kadının yaşadığı her tür şiddete ekonomik şiddet de eklenerek bu vahim tablo, Bakanlık eliyle yasal mevzuata kavuşturulmaya mı çalışılıyor” denildi.

CHP’li vekiller Bakan Gül’den nafakanın kaldırılması ile ilgili iddiaların doğru olup olmadığını cevaplamasını istedi.