Sonunda bu da oldu: İnsan vücüdu 'dokunmatik' oluyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 18:27

Sonunda bu da oldu: İnsan vücüdu ‘dokunmatik’ oluyor

Sonunda bu da oldu: İnsan vücüdu ‘dokunmatik’ oluyor
Son Güncelleme :

10 Eylül 2020 - 1:36

89 görüntülenme

Çeviri: Ömer Taha Çiftçi

Maksat İstihdam Dünya’dan haberler

Teknolojide korkunç gelişmeler devam ediyor. Covid-19 salgınına rağmen teknolojide yaşanan gelişme gün aşırı gelen yeniliklerle devam ediyor. Bunlardan bazıları hayatımızı büyük oranda kolaylaştıracak olsa da, bir kısmı korkutucu noktaya gitmeye başladı. Bunun bir örneği Google tarafından icat edilen ‘dokunmatik dövmeler’. Google’ın kurucuları tarafından icat edilen bu teknoloji ile artık insan vücudu da telefonlar gibi dokunmatik hale gelecek.

Google’ın SkinMarks adını verdiği bu dövmeler sensörler ile donatılmış durumda. Ayrıca eklemler gibi kavisli bölgelere de uygulanabiliyor.

NASIL KULLANILACAK?

Günümüzde telefonlar, tabletler ve dokunmatik yüzeyli PC’ler gibi cihazları artık bu dövmeler ile dokunmadan kullanmak mümkün olacak. Dokunmatik yüzeyleri yönetebilmeyi sağlayacak olan bu teknoloji zaman içinde bir çok yüzeyde ve değişik kullanım alanlarında uygulanabilecek.

SkinMarks dövmelerinin dikkat çeken bir diğer yanı da tasarımları. Dövme yaptırmayı ve bulundurmayı havalı bulan bir çok kişi için ışıklı ve fosforlu şekilde dövmeler bulunuyor.

Dövmeler henüz geliştirme aşamasında. Yakın zamanda piyasada görür müyüz bilinmez. Fakat Google’ın bu konuda büyük çalışmaları olduğu ve konuya önem verdiği, araştırmalar için Saarland Üniversitesi araştırmacılarına kaynak aktardığı biliniyor.

DÖVMELER İLE İLGİLİ VİDEO;