Şok açıklama: "Pandemi 2.5 yıldan önce bitmez" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Kasım 2020 - 14:28

Şok açıklama: “Pandemi 2.5 yıldan önce bitmez”

Şok açıklama: “Pandemi 2.5 yıldan önce bitmez”
Son Güncelleme :

25 Ekim 2020 - 20:56

95 görüntülenme

Dünya Corona Virüs ile 10 aydır mücadele ediyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde başlayan virüs kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve yayılmaya devam ediyor. 42 milyon  kişinin hastalanmasına, 1.5 milyon  kişinin ölmesine neden olan hastalık şimdiye kadar etkisini herhangi bir şekilde yitirmiş değil. Ayrıca Kuzey Yarım Küre’de yaklaşan kış mevsimi endişeleri arttırıyor.

Tüm bu olumsuz gelişmeler içerisinde aşıya dair umutlar da mevcut. Ülkemiz dahil, pek çok ülke aşı çalışmalarını sürdürüyor. Her gün yeni bir aşı çalışması ile ilgili haber geliyor. Bazı uzmanlar aşı konusunda umutluyken, bazıları tamamen umutsuz. Umutsuz olanlardan biri de pandemi sürecinin başından beri ekranların aranan yüzü olan Hacettepe Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Mehmet Ceyhan oldu.

CORONAYI BİTİRMEK İÇİN 2.5 YIL LAZIM

NTV canlı yayınında az önce açıklamalar yapan Ceyhan, Corona’yı bitirmek için gereken işlemleri 2.5 yıla yayılabileceğini işaret etti.

“Mevcut aşı çalışmaları, üretimi , dağıtımı ve dünya nüfus popülasyonunu hesaba kattığımız zaman pandeminin önlenmesi 2-2.5 yıllık bir süreç gerektirecek” diyen Ceyhan, şimdiye kadar pandeminin bitmesi için gereken 3 yol olan aşı, toplumsal bağışıklık ve virüsün mutasyon geçirmesi durumlarının hiç birinin de gerçekleşmediğini söyledi.

“Çok ümitli olmayın, tedbirli ve maskeli hayata devam edin” diyen Ceyhan, gelecek planlarımızı da virüse göre yapmamız gerektiğini söyledi.