SGK hizmet dökümü nasıl alınır? SGK hizmet dökümü sorgulama e-devlet « Maksat İstihdam

23 Kasım 2020 - 22:04

SGK hizmet dökümü nasıl alınır? SGK hizmet dökümü sorgulama e-devlet

SGK hizmet dökümü nasıl alınır? SGK hizmet dökümü sorgulama e-devlet
Son Güncelleme :

23 Ekim 2020 - 8:00

81 görüntülenme

Çalışma hayatı içinde veya yeni iş başvurusunda SGK hizmet dökümü şirketler veya kamu kurumları tarafından talep edilebiliyor. Teknolojinin gelişmesi ve bir çok hizmetin internet üzerine taşınması ile birlikte önceden SGK hizmet binalarına giderek yapılabilen bu işlem artık e-Devlet SGK hizmet dökümü alma işlemleri ile hızlıca halledilebiliyor. SGK hizmet dökümü nasıl alınır? sorusuna artık internet üzerinden hızlıca ulaşmak mümkün. İşte hizmet dökümü sorgulama ve alma işlemleri…

Bir kişinin SGK hizmet dökümü içerisinde kişinin ilk sigorta giriş tarihi, girdiği sigortalı işlerin giriş-çıkış tarihleri, sigortalı olarak geçen süre, gün sayısı, prim sayısı, sigorta kollarına ilişkin tüm kayıtlar bulunmaktadır.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA E-DEVLET

Türkiye’de bir çok devlet kapısı işini online platforma taşıyan e-Devlet, SSK hizmet dökümü alma işlerinde de başucu kılavuzu olma özelliğini sürdürüyor. 7 gün, 24 saat olarak hizmet veren e-Devlet SGK hizmet dökümü alma işlemi için öncelikle;

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu

adresine gitmeniz gerekiyor.  Yukarıda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra, T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş sağlayarak dökümü anında görebilir, ekranda bulunan BARKODLU BELGE OLUŞTUR butonuna tıklayaraksa kolayca indirme işlemi yapabilirsiniz.

Oluşturulan belgeyi bilgisayara indirmek için ‘Dosyayı İndir’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NE İŞE YARAR?

Kamu kurumlarına başvurularda, kamu ve özel sektör iş ilanlarına başvurularda, vize başvurularında, mahkemelerde, kıdem tazminatı hesaplamada, iş davalarında kullanılmaktadır ve talep edilmektedir.