Maksat İstihdam

SGK Başmüfettişi: “Erken emeklilik için acele edin”

SGK Başmüfettişi: “Erken emeklilik için acele edin”
233 görüntülenme
17 Temmuz 2019 - 11:37

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başmüfettişi İsa Karakaş, Türkiye Gazetesi’ne bir yazı yazarak erken emeklilik için önemli bir tüyo verdi. Karakaş’ın haberine göre ‘gurbetçi’ vatandaşlarımızı ilgilendiren yeni bir torba kanun kapıda. Bu yüzden yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ellerini çabuk tutmalı.

TORBA YASA KAPIDA

Yakın zamanda hükümet tarafından Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik ön gören bir torba kanun meclise sunuldu. Bu torba kanun içinde yurt dışı borçlanma maliyetlerinin çok fazla artacağı ve erken emeklilik sağlayan SSK emekliliği kaldırılacak.

Karakaş, çok sayıda gurbetçinin bu gelişmenin yaşanacağına inanmadığını fakat bu torba kanunun sevk edildiğini ve SGK’nın aktüeryal dengesinin yurt dışı borçlanması ile daha da bozulması nedeniyle kabul göreceğini söyledi.

ACELE EDİLMESİNİ ÖNERİYOR

Yurt dışında Türk vatandaşı olanlar veya Türk vatandaşı olarak çıktıktan sonra vatandaşlığını kaybedenler, Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen ve belgelendirdikleri sürelerde borçlanarak emekli olabiliyor.

Şu an yurt dışından emekli olmak isteyenlerin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın %32’si oranında prim ödemektedir. Torba kanun ile birlikte bu rakam yüzde 45’e çıkacak. Bu da SGK içinde rekor bir prim artışı anlamına gelmektedir. Torba kanun yasalaşınca en az ödenmesi gereken bir yıllık tutar 9 bin 824 TL’den 13.815 liraya yükselecek.

Bu nedenle torba kanun çıkmadan önce yurt dışı borçlanma yapan birisinin maliyeti yüzde 40 daha ucuza gelecek.

Karakaş, TBMM’nin 1 Ekim’de tatile girecek olmasını da göz önüne alacak şekilde kanun çıkmadan önce yurt dışı vatandaşlarımızın bir an önce erken emeklilik fırsatını kaçırmadan değerlendirmesi gerektiği görüşünde.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.