Maksat İstihdam

Sağlık-İş: “Bakanlığın taşeron kararı kandırmacadır”

Sağlık-İş: “Bakanlığın taşeron kararı kandırmacadır”
242 görüntülenme
07 Ekim 2019 - 20:34

Önceki gün Sağlık Bakanlığı‘nın bünyesindeki 4/D sürekli işçilere yönelik verdiği zam kararı ve açıklaması pek çok işçinin gözünü bakanlığa çevirmesine neden olmuştu. Bakanlığın yazısında bakanlık bünyesine KHK ile geçen veya sonradan alınan sürekli işçiler ile 2019-2020 yılları için iş sözleşmesi uyuşmazlığı nedeniyle herhangi bir sözleşme imzalanamadığını belirtmiş, ayrıca eski kadrolulara 15 Ekim’den itibaren birinci 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay için yüzde 4, ilk defa göreve başlayanlara ise müteakip dönem zamlarının uygulanmasına karar verildi.

Türk-İş Konfederasyonu bünyesindeki Sağlık-İş Sendikası, Bakanlığın Kamu Çerçeve Protokolü ikinci maddesini ihlal ettiğini ve işçileri kandırdığını savundu.

YETKİ UYUŞMAZLIĞI VARSA

Kamu Çerçeve Protokolü’nün bahsi geçen maddesinde bulunan; “Yetki uyuşmazlığı devam eden iş yerlerinde çalışan işçilere protokolde belirtilen ücret zamları ‘avans niteliğinde’ uygulanır. İmzalanacak olan toplu iş sözleşmesi farklarından mahsup edilir”

Sağlık-İş, bakanlığın birimlere gönderdiği metinde bu maddenin uygulanmadığını söyleyerek tepki gösterdi. Sendika, ücret bölümleri maddesindeki şartların işçi aleyhine gösterildiğini söyledi ve kurumun kuralları ihlal ettiğini söyledi.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.