Regaip Kandili orucu nedir? Regaip Kandili orucunun önemi ve fazileti | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 18:07

Regaip Kandili orucu nedir? Regaip Kandili orucunun önemi ve fazileti

Regaip Kandili orucu nedir? Regaip Kandili orucunun önemi ve fazileti
Son Güncelleme :

06 Mart 2019 - 21:36

255 görüntülenme

2019 yılının ilk kandil gecesi olan Regaip Kandili yarın idrak edilecek. Regaip Kandili için her Müslüman çeşitli ibadetler ile bu mübarek gecenin nurundan istifade etmeye çalışacaklar. Bu nedenle Regaip Kandili orucu da büyük önem arz ediyor. Peki Regaip Kandili orucunun önemi nedir? Regaip Kandili oruç tutulur mu?

REGAİP KANDİLİ ORUCU NEDİR?

2019 yılının ilk kandili Regaip Kandili olacak. Regaip Arapça’dan gelen bir kelimedir ve ‘istemek, beklemek’ gibi anlamları taşır. Regaip Kandili aynı zamanda üç ayların da müjdesidir ve Recep Ayı’nın ilk cuma günü idrak edilir.

Regaip Kandili yapılacak ibadetler içinde en önemlilerinden biri oruç tutmaktır. Kandil gecesi sabahı tutulan bu oruç nafile bir ibadet hükmündedir.

Regaip Kandili orucu Peygamber Efendimiz tarafından hadislerde çokça övülmüştür;

“Sen Receb ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut, hepsini tutmuş sevâbına kavuşursun. Çünkü sevaplar, on misli yazılır. Fakat sen, Receb-i şerîf’in ilk Cum’a gecesinde gâfil olma ki melekler o geceye Regâip gecesi demişlerdir.Zira o gece, gecenin üçte biri geçtikten sonra göklerde ve yerde bir melek kalmaz, hepsi Ka’be-i Muazzama ve etrafında toplanırlar.” Allah Teâlâ onların bu toplanmalarına muttalî olunca onlara hitâben: -Ey meleklerim, dilediğinizi benden isteyiniz!.. buyurur. Onlar, -Yâ Rabbi!.. İstediğimiz, Receb ayında oruç tutanları mağfiret etmendir, deyip isteklerini arz ederler. Allah Teâlâ: -Ben Receb ayında oruç tutanları mağfiret ettim, buyurur.” dedi. (Gunye 1/181-182).

REGAİP KANDİLİ ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?

7 Mart 2019 Perşembe akşamı idrak edilmeye başlanacak Regaip Kandili için oruç tutmak faziletli bir ibadettir. Regaip Kandili orucuna sahur yaptıktan sonra;
“Niyet ettim Allah rızası için nafile oruç tutmaya” veya “Niyet ettim Allah rızası için regaip kandili orucu tutmaya” diyerek niyet edilir ve akşam iftar vaktine kadar bir şey yeyip içilmez. Müslümanlar oruç boyunca dillerini, gözlerini ve tüm duyu organlarını haramdan uzak tutarlar.

Maksat İstihdam