Prof.Dr. Necmettin Ünal Korona aşısı oldu: Yan etkileri... | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

2 Aralık 2020 - 03:35

Prof.Dr. Necmettin Ünal Korona aşısı oldu: Yan etkileri…

Prof.Dr. Necmettin Ünal Korona aşısı oldu: Yan etkileri…
Son Güncelleme :

15 Kasım 2020 - 13:04

63 görüntülenme

Koronavirüs ile ilgili en büyük umut bir çok firmanın ortak biçimde ve eş zamanlı çalışmalarının yürüttüğü Koronavirüs aşıları. Aşılar dünyayı salgın belasından kurtarabilir. Özellikle Biontech firması ile Pfizer‘in ortak yürüttüğü ve yüzde 90 etkili olduğu açıklanan aşı en büyük umut haline geldi. Bu aşının Türkiye’deki denemelerine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal da katıldı.

Ünal yoğun bakım doktoru olması nedeniyle risk altında olduğunu bu nedenle aşı olduğunu belirtti. 27 Ekim’de Biontech ile Pfizer’in ortak aşısını deneyimlediğini söyleyen Ünal, tecrübelerini anlattı.

İLK GÜN ATEŞ DIŞINDA YAN ETKİ OLMADI

İnsanların en büyük endişesi aşının olası yan etkileri. Bu noktada bir sorun olmadığını söyleyen Prof.Dr. Ünal, 27 Ekim’de aşı olmasının ardından sadece ilk gün ateşinin çıktığını, sonraki günlerde ise hiç bir yan etki görmediğini söyledi.

10 kadar aşının son aşamaya geldiğinin müjdesini veren Ünal; “BionTHech aşısı faz 3 aşamasında Türkiye’den de denek kabul etti. Ben de gönüllü katıldım. Birçok ülkede aşı ile ilgili araştırma var ve bunlardan 10 kadarı son aşamaya (Faz 3) geldi. Bunlardan ve Moderna ve BioNThech aşıları da Faz 3 seviyesine ulaştı. Aşı tüm dünyada en kısa süreçte uygulanabilir olma potansiyele sahip bulunmalı. Maliyeti, tüm dünyada uygulanmasına olanak sağlayacak kadar düşük olmalı. Yan etkisi bulunmamalı ve bağışıklık açısından etkin olmalı.” dedi.