Primi doldurup çalışacaklar dikkat: Düşebilir! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 00:18

Primi doldurup çalışacaklar dikkat: Düşebilir!

Primi doldurup çalışacaklar dikkat: Düşebilir!
Son Güncelleme :

25 Şubat 2019 - 11:00

352 görüntülenme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesine prim ödeyerek çalışan ve emekli olmak için prim gününü doldurduktan sonra çalışmaya devam edenlerin dikkat etmesi gereken bir husus da emekli maaşı.

SGK’lı olarak çalışırken prim gününü doldurup emekliliğe hak kazanan, fakat buna rağmen çalışmaya devam edenleri üzecek bir durum var. Bu kişilerin çalışmaya devam ettiği her 360 gün için 40 liradan fazla emekli maaşında düşüş yaşanıyor.

Bu konuda bir çalışma için siyasete daha önce talimat verilse de, bunun arkası gelmemişti. Bu durum özellikle primleri en düşükten (asgari ücret) yatanları doğrudan ilgilendiriyor.

NE YAPILABİLİR?

Bu durumdan kaçınmak için eğer imkanınız varsa emeklilik şartları oluşur oluşmaz işten ayrılmak. Eğer yaş şartına takılıyorsanız yine imkanınız iyi ise yaşı beklemeye başlayabilirsiniz.

İkinci ihtimal ise emekliliği ilan edip çalışmaya devam etmek. Üçüncü seçenek ise her ne kadar tasvip edilmese de kayıt dışı çalışmaya devam ederek yaş şartını beklemektir. Fakat bu ağır cezalar getirecek bir durumdur.

Son ihtimal ise SGK primlerini 30 değil, 7 gün üzerinden yatırıp bu düşüşün önüne geçmek olabilir. Bu şekilde emeklilik şartını tamamladığında 360 gün primi tamamlasanız dahi bir düşüş değil, artış yaşarsınız.

Maksat İstihdam