Oruç tutan çalışan bu haklara sahip | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 07:33

Oruç tutan çalışan bu haklara sahip

Oruç tutan çalışan bu haklara sahip
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2019 - 8:00

1.024 görüntülenme

Ramazan ayını pek çok vatandaşımız oruçlu geçiriyor. Bu da işverenlere ve iş yerlerine çeşitli sorumluluklar getiriyor. Oruç tutan çalışan bu ücreti alabilir.

Ramazan ayı iş yerlerinde de çeşitli uygulamaları beraberinde getiriyor. İftar organizasyonları ve Ramazan kolileri, vardiya düzenlemesi gibi uygulamalar iş yerlerinde uygulanabiliyor. Fakat iş yerlerinde normal zamanlarda verilen öğle yemeklerinden çalışanlar oruçlu olduğu için faydalanamıyor. Bu nedenle çalışanlar doğal bir haklarının elden gitmesinden endişe ediyor.

Eğer öğle yemekleri için ticket veya kupon veriliyorsa oruç tutsun tutmasın tüm çalışanlara eşit ticket verilmeye devam edilmek zorundadır. Akşam’da verilen bilgilere göre oruçlu çalışanların ticket veya kuponu kesilemez.

İŞVEREN NORMALDE SORAMAZ

Normal durumlarda işverenler çalışana oruçlu olup olmadığını soramaz, işçi de cevap vermek zorunda değildir. Fakat eğer yemek hizmeti dışardan alınıyorsa işverenler kaç kişinin oruçlu olduğunu hesap etmek ve iftar menüsü söylemek için sorabilir.

PARA VERİLEBİLİR

Ramazan’da oruçlu olacağını ve öğlen yemeği alamayacağını söyleyen işçiye yemeğin parası verilebilir.Eğer işçinin sözleşmesinde bu yönde bir hüküm varsa işçiye yemediği öğle yemeğinin parası verilir.

Maksat İstihdam