Önlisans mezunu KPSS Ortaöğretim'e başvurabilir mi? Liseden mezun olacaklar girebilir mi? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 19:56

Önlisans mezunu KPSS Ortaöğretim’e başvurabilir mi? Liseden mezun olacaklar girebilir mi?

Önlisans mezunu KPSS Ortaöğretim’e başvurabilir mi? Liseden mezun olacaklar girebilir mi?
Son Güncelleme :

15 Eylül 2020 - 18:43

82 görüntülenme

2020 KPSS Ortaöğretim başvuruları 15 Eylül 2020 itibari ile başladı. 30 Eylül’e kadar sürecek başvurlar ÖSYM tarafından ais.osym.gov.tr adresinden alınacak. 22 Kasım’da yapılacak sınavın ardından lise mezunu memur atamaları başlayacak. Bu kritik süreçte 2 yıllık mezunlarının aklına Önlisans mezunları KPSS Ortaöğretim’e girebilir mi? sorusu geliyor.

Adaylar başvuruları ÖSYM’ye yapacak ve sınavın Genel Kültür ve Genel Yetenek kısımlarına girecek. Bu iki kısım için ödenecek toplam ücret 80 TL olarak belirlendi. Sınav lise mezunları için yapılacak.

ÖNLİSANS MEZUNLARI KPSS ORTAÖĞRETİM’E GİREBİLİR Mİ?

ÖSYM’nin kurallarına baktığımızda, KPSS’de girilecek olan mezuniyet kısmının en yüksek mezuniyet ile olması gerekiyor. Yani önlisans mezunu olmuş bir kişi, KPSS Önlisans’a girebilir, fakat KPSS Ortaöğretim’e giremez.

Keza 4 yıllık Lisans mezunu olmuş bir kişi KPSS Ön lisans veya KPSS Lise’ye giremez.

BAŞVURU AŞAMASINDAKİ SORULAR İÇİN TIKLA-TAKİP ET-MESAJ AT

LİSE’DEN MEZUN OLMAK ÜZERE OLAN KPSS ORTAÖĞRETİM’E GİREBİLİR Mİ?

Eğer kişinin liseden mezuniyetine 2 yıldan az süre var ise KPSS Ortaöğretim’e girebilir. KPSS Ortaöğretim’den aldığınız puanın 2 yıl boyunca tercihlerde geçerliliği vardır.

Eğer 2022’ye kadar liseden mezun olacak durumdaysanız KPSS Ortaöğretim’e girebilirsiniz.