Okullarda yüz yüze yazılıya gitmeyen sınıfta kalacak mı? Sınavlar nasıl olacak? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 17:47

Okullarda yüz yüze yazılıya gitmeyen sınıfta kalacak mı? Sınavlar nasıl olacak?

Okullarda yüz yüze yazılıya gitmeyen sınıfta kalacak mı? Sınavlar nasıl olacak?
Son Güncelleme :

24 Ekim 2020 - 13:28

105 görüntülenme

İlk ve Orta dereceli okullarda bir çok sınıf düzeyinde yüz yüze eğitim başladı. İlk olarak ana okul ve 1.sınıflar için başlayan eğitim ardından bir çok sınıf düzeyi için genişledi. 2 Kasım’da ise 5. ve 9. sınıflar da okullara başlıyor. Bu şekilde kademeli ve sınırlı da olsa yüz yüze eğitime başlayan sınıflar 1,2,3,4,5,8,9 ve 12 oldu. Bu sınıflar okullarda yüz yüze yazılı da olacak. Fakat bu noktada akıllara ‘yüz yüze yazılıya girmeyen sınıfta kalacak mı?’ sorusu geliyor. Zira velilerin bir kısmı çocuklarını okullara göndermiyor. Bu da sınıfta kalma endişesi doğuruyor.

OKULLARDA YAZILI YÜZ YÜZE OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un daha önce yaptığı açıklamalarda, yönetmelik gereği okullarda sınavların yüz yüze yapılması gerektiğini hatırlatmıştı.

Bu noktada akıllara yüz yüze eğitim istemeyenlerin ne olacağı sorusu geliyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yok. Fakat oluşturulan senaryolara ve ortaya atılan iddialara göre, okullara yüz yüze devam eden öğrenciler sınavlardan sorumlu olacakken, yüz yüze devam etmeyenler için sınav zorunluluğu olmayacak.

İkinci senaryo ve iddia ise yazılı yapılmayıp performans ödevi tarzı bir sistem yapılması.

Yine de son karar için önümüzdeki günlerde MEB’in bir açıklama yapması bekleniyor.

SINAVLAR NE ZAMAN? NASIL OLACAK?

Okullarda yüz yüze sınavlar için 15 Kasım 2020 tarihi düşünülüyor. Fakat 16 Kasım’da ara tatilin başlaması yetkililer düşündürüyor. Bu nedenle sınavların 20-25 güne yayılması söz konusu olabilir.

Sınavların yine sınıflar bölünerek, sosyal mesafe kuralları doğrultusunda yapılması beklentiler arasında.