Okullarda devamsızlık olacak mı? 21 Eylül ve sonrası okula gitmek zorunlu mu? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

31 Ekim 2020 - 20:13

Okullarda devamsızlık olacak mı? 21 Eylül ve sonrası okula gitmek zorunlu mu?

Okullarda devamsızlık olacak mı? 21 Eylül ve sonrası okula gitmek zorunlu mu?
Son Güncelleme :

18 Eylül 2020 - 8:30

290 görüntülenme

21 Eylül’de okullar açılıyor. 31 Ağustos’tan beri öğrenciler sadece uzaktan eğitim alırken, ilk kez ilköğretim 1. sınıf öğrencileri okullara doluşacak. 3 haftalık sürenin ardından mümkün olursa yavaş yavaş diğer sınıflara geçiş bekleniyor. Peki 21 Eylül’den sonra okullarda devamsızlık olacak mı? Okullarda devam zorunluluğu yeni süreçte en çok merak edilen soruların başında geliyor. İsteyen okula gitmeyebilir mi? sorusu özellikle pandemiden çekinin vatandaşlarımızın sorduğu soruların başında geliyor.

21 EYLÜL VE SONRASINDA OKULA GİTMEK ZORUNLU MU?

Her ne kadar ilk olarak sadece ana sınıfı ve ilköğretim 1.sınıflar açılacak olsa da, bu da hatırı sayılır bir nüfusa denk geliyor. Bu yıl ilk kez çocuklarını okula gönderecek anne ve babaların en büyük endişesi 9 aydır hayatımızın birinci gündem maddesi olan Corona. Bu nedenle bazı veliler daha şimdiden çocuklarını okula göndermeyeceklerini söylüyor.

Bu konuda daha önce Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yapmış ve bu konuda veli rızasının esas tutulacağını söylemişti. Okullar ilköğretim 1.sınıflar için bir süre sadece 1 gün açık olacak. İsteyen veli mazeret göstererek okula çocuklarını göndermeyebilecek.

OKULLARDA DEVAMSIZLIK SAYILACAK MI?

Yüz yüze eğitimi tercih etmeyen, yani 21 Eylül’deki açılmaya çocuklarını göndermek istemeyen veliler devamsızlık durumundan endişeli. Fakat bu endişe yersiz. Mazeret beyan eden velilerin çocukları devamsız sayılmayacaklar.