Okullar yeniden kapanacak mı? sorusuna Bilim Kurulu üyesi yanıt verdi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Kasım 2020 - 02:33

Okullar yeniden kapanacak mı? sorusuna Bilim Kurulu üyesi yanıt verdi

Okullar yeniden kapanacak mı? sorusuna Bilim Kurulu üyesi yanıt verdi
Son Güncelleme :

11 Kasım 2020 - 18:25

70 görüntülenme

Türkiye son günlerde başka gündem maddeleri ile uğraşırken Corona yayılımı da hızla ve artarak devam ediyor. Tablo bir çok şehir için endişe verici düzeyde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün belirli periyotlarla önlem alınması noktasında vatandaşları uyarıyor. Bu tabloda en büyük tartışma konusu ‘okullar yeniden kapanacak mı?‘ sorusu. Bir çok kişi böyle bir beklenti taşırken, sosyal medyada da buna dair dedikodular yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, Corona’daki son durum ve okullar ile ilgili açıklama yaptı.

HER ŞEHİRDE ARTTI, YARISI İSTANBUL’DA

Prof. Dr. Tezer açıklamalarında Türkiye’nin her şehrinde Corona vakalarının arttığını, artışın hala en çok İstanbul’da olduğunu ve İstanbul’un toplam vakaların yüzde 40-50’sine sahip olduğunu söyledi.

Kış mevsimi ile kapalı ortamlarda taşıyıcılığın ve bulaşıcılığın artacağını söyleyen Tezer, kapalı ortamda havalandırma iyi değilse bulaşma riskinin de artacağını söyledi. Eğer kurallara uyulmazsa kışın vakaların da çok artacağını iddia eden Tezer dikkatli olma uyarısında bulundu.

OKULLAR KAPANMAYACAK

Corona ile ilgili araştırmalarda çocukların virüs bulaştırma potansiyellerinin çok az olduğu sonucuna ulaşıldığını belirten Tezer, Avrupa’da Ekim sonundan itibaren bir çok kısıtlama geldiği halde bu nedenle okulların kapanmadığına dikkat çekti.

Tezer okullar ile ilgili; “Çocukların okullarda maske takma kurallarına uyduklarını, öğretmenlerin de dikkatli olduğunu biliyoruz. Küçük çocuklar hiç şikayetleri olmazsa etraflarına çok az bulaştırıyorlar.  Ama eğer kurallara uyulmazsa bunlar da bulaşıcı pozisyona geçebilirler. Bizim korktuğumuz hiç şikayeti olmayan çocuklar, okula gittikleri zaman bulaşıcılıkta ne kadar rol oynayabilirler? Şu ana kadar veriler çok etkili bir bulaş olmadığı yönünde; ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Mutlaka kurallara uymamız gerekiyor. Tüm Avrupa’da okullar şu an kapatılmış durumda değil ve Dünya Sağlık Örgütü de en son okulların kapatılmasının gündeme alınmasını söylüyor”  dedi.