Okullar 21 Eylül'de açılacak mı? İlköğretim ve liseler ne zaman açılacak? MEB okulların açılış tarihini verdi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 17:43

Okullar 21 Eylül’de açılacak mı? İlköğretim ve liseler ne zaman açılacak? MEB okulların açılış tarihini verdi

Okullar 21 Eylül’de açılacak mı? İlköğretim ve liseler ne zaman açılacak? MEB okulların açılış tarihini verdi
Son Güncelleme :

15 Eylül 2020 - 12:59

158 görüntülenme

Covid-19 pandemisi hayatın bir çok alanını olduğu gibi eğitim hayatını da doğrudan etkiledi. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen 2020 Mart ayından beri uzaktan eğitim ile okul hayatına devam ediyor. Bir çok öğrenci eğitim hayatından bir hayli uzak kalsa da, Corona Virüs’ün bulaşma ve yayılma hızı nedeniyle okulların açılması sürekli ertelendi. Normal şartlarda 31 Ağustos 2020 için düşünülen okulların açılması ertelenmişti. 21 Eylül 2020 tarihi merakla bekleniyor. Corona hala gündemdeyken okullar 21 Eylül’de açılacak mı? sorusu merak ediliyor. Özellikle liseler ne zaman açılacak? sorusu uzun zamandır okuldan uzak kalan öğrencilerin merak konusu.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, 21 Eylül 2020’de nihayet yüz yüze eğitimin ilk ders zili çalacak. Fakat okullar ilk olarak sadece ana sınıf ve ilköğretim 1.sınıf için açılacak.

Okullar ilk 4 gün, yani 21-25 Eylül 2020 arasında sadece 1 gün açık olacak. Sonraki günler ise haftada 2 gün açık olacak.

LİSELER NE ZAMAN AÇILACAK 2020?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasına göre, okulların açılması 21 Eylül’de ana sınıflar ve 1.sınıflar ile olacak. Eğitimin ilk 3 haftası bu şekilde devam edecek.

Ardından kademeli açılma söz konusu olacak. İlköğretim 2-3-4-5-6-7 ve 8. sınıflar ile liseler, 3 hafta sonra yavaş yavaş açılacak. Yani Ekim ayının ortasında eğer başka bir erteleme olmazsa liseler açılmaya başlayacak.

12 EKİM’DE TÜM SINIFLAR AÇILACAK MI?

Sosyal medyada son günlerde dolaşan iddiaya göre, okullarda diğer sınıfların açılması 12 Ekim’de olacak.  Bu iddia henüz MEB tarafından onaylanmasa da iddialar güçlü biçimde kulaktan kulağa dolanıyor.

Okullar açılsa bile kısıtlı sürede ve önemli tedbirler ile olacağı biliniyor. Covid salgını bitene kadar yine eğitimin büyük kısmı uzaktan olacak.

Maksat İstihdam