Öğretmenlik Meslek Kanunu geliyor! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 08:29

Öğretmenlik Meslek Kanunu geliyor!

Öğretmenlik Meslek Kanunu geliyor!
Son Güncelleme :

24 Temmuz 2019 - 13:33

614 görüntülenme

Türkiye 2019-2023 yılı arasında geçerli vizyonunu belirleyen ve kamuda da pek çok yenilik getiren 11. Kalkınma Planı pek çok farklı meslek grubunu içeriyor. Plan içinde öğretmenlere yönelik maddeler de dikkatleri çekiyor.

Öğretmenler kamu hayatı içinde en zorlu görevi yapan meslek gruplarının başında geliyor. Bu nedenle yapılan değişiklikleri milyonlarca öğretmen de yakından izliyor. 4 yıl boyunca uygulamada olacak kalkınma planı içinde öğretmenlere yönelik şu maddeler yer aldı;

MESLEK KANUNU GELİYOR

Kalkınma planı içinde öğretmenlerin ve yöneticilerin motivasyonları ile mesleki gelişimlerinin arttırılması ilk madde olarak karşımıza çıkıyor. Yeni plan kapsamında öğretmenliğin toplumsal statüsünün güçlendirilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması, öğretmenlere konut yatırımlarının sürdürülmesi, okul yöneticiliğinin profesyonel meslek haline getirilmesi gibi maddeler dikkat çekiyor.

LİYAKAT ÖNEM KAZANACAK

Plan içinde yer alan en önemli maddelerden biri ehliyet ve liyakat temeline dayalı kariyer sisteminin hayata geçirilmesi olacak. Bu plan öğretmenlerin görevde yükselmesinin önünü açacak.

Bu maddeler dışında sınıf öğretmenlerinin yan alan ve meslek becerilerinin geliştirilmesi, yabancı dil öğretmenlerinin niteliklerinin arttırılması, öğretmenlerin görev yaptıkları eğitim kurumunun türüne ve mahalline göre teşvik edilmesi, lisansüstü düzeyde mesleki uzmanlık mekanizmalarının oluşturulması gibi maddeler de yer alıyor.

Maksat İstihdam