Öğretmen norm kadro güncelleme tarihleri açıklandı! MEB duyurdu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

5 Aralık 2020 - 03:19

Öğretmen norm kadro güncelleme tarihleri açıklandı! MEB duyurdu

Öğretmen norm kadro güncelleme tarihleri açıklandı! MEB duyurdu
Son Güncelleme :

19 Ekim 2020 - 17:51

264 görüntülenme

Milli Eğitim Bakanlığı güne iki önemli haber ile başladı. Covid-19 pandemisi nedeniyle yoğunluğu 2 katına çıkan kurumların başında gelen MEB, öğretmen norm kadro güncellemesi ve okullara nakit destek ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. MEB, 81 ile gereken yazıyı yollamış durumda.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı; Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına Nişkin Yönctmeliğin 26 nci maddesinin birinci fıkrasında; “Eğitim kurumlarının norm kadro sayılarının bu Yönetmelikte belirlenen norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi hâlinde, değişikliğe konu olan eğitim kurumlarının norm kadro sayıları ekim ayında yeniden belirlenir…” hükmüne yer verilmiştir.

NORM KADRO GÜNCELLEMESİ NE ZAMAN?

MEB‘in gönderdiği yazıya göre 2020 norm kadro güncellemesi 21 Ekim 2020 Çarşamba günü başlayacak. Bitiş tarihi ise 4 Kasım 2020 olarak belirlendi. MEB’in konu ile ilgili açıklamasında;

Yukarıdaki hüküm ve ilgi onay çerçevesinde 2020-2021 Eğitim Öğretim yılına esas olmak üzere eğitim kurumlarının norm kadrolarının güncellenmesi için 21.10.2020- 04.11.2020 tarihleri arasında ekte gönderilen “2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Norm Kadro Güncelleme Takvimi” doğrultusunda veri giriş işlemleri yapılacaktır. Söz konusu güncelleme işlemleri için MEBBIS veri tabanındaki “Norm Kadro Modülü” il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumu müdürlüklerince işlem yapılmak üzere 21.10.2020 tarihinde illerin MEBBİS yöneticilerine yetki verilerek açılacaktır. Buna göre; 1- Eğitim kurumu yöneticilerinin Norm Kadro Modülüne girecekleri alanlar bazındaki ders yükleri, şube sayıları vb. bilgileri eğitim kurumunda çalışan “öğretmenlere” duyurmaları, 2-Norm kadro güncellemesinde veri girişlerinin tam ve doğru olarak girilmesi, 3-Norm kadro güncellemesi yapılacağından hareketle daha önce güncelleme yapılmak üzere Bakanlığımıza gönderilen taleplerden eksik belge veya çeşitli sebeplerle işlemi yapılamayanların eğitim kurumu müdürlüklerince sisteme işlenmesi, gerekmektedir.

OKULLARA PANDEMİ İÇİN NAKİT DESTEĞİ

Okulların yeniden yüz yüze eğitime kademeli olarak geçmesi ile birlikte tüm okullarda bir numaralı öncelik hijyen haline geldi. Okulların hijyen çalışmalarında masraflarının artması ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı önemli bir karara vererek hijyen çalışmaları için okullara para göndermeye karar verdi.

MEB’in bu konudaki açıklamasında ise; “Okulların yeniden açılma sürecinde okullardaki hijyen ortamının sağlanmasına destek olmak amacıyla temizlik malzemesi ve teçhizat alımları gibi okulların temel temizlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 326 okula nakit desteği yapılması planlanmıştır. Nakit desteği Kovid-19 salgınının ve yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olduğu 326 okula yapılacaktır. Nakit desteği Kovid-19 salgınının ve yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Ankara, Adana, İstanbul, Konya, Denizli, Afyonkarahisar, Tekirdağ, Elazığ ve Manisa illerine gönderilecektir.” ifadelerine yer verildi.