O parayı SGK'dan geri almak mümkün | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 02:18

O parayı SGK’dan geri almak mümkün

O parayı SGK’dan geri almak mümkün
Son Güncelleme :

24 Ocak 2019 - 18:52

771 görüntülenme

Emeklilik için gereken yaş şartını tamamladığı halde primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan çalışanlar paralarını SGK‘dan geri alabiliyor. İşte detaylar…

Türkiye’de çalışanlar belirli bir prim gününü ve yaş şartını tamamladıktan sonra emekli olabiliyor. Yaş ve yıl şartını tamamlayan çalışanlar SGK’dan ödedikleri prim tutarında ikramiye ve maaş alabiliyor. Fakat bazı sigortalılar yaş şartını tamamladığı halde yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gerekli prim gününü dolduramıyor. Askerlik borçlanması veya doğum borçlanması gibi imkanlar bu noktada devreye giriyor.

Fakat bazı çalışanlar bu imkanlara rağmen bile prim miktarında eksiklik yaşanabiliyor.

PARALAR GERİ ALABİLİR

Emeklilik için yaş şartını tamamladığı halde prim sayısını tutturamayan ve çalışıp bu eksiği giderme imkanı olmayanlar SGK’dan bu primleri toplu olarak geri alabiliyor. Memurlarda ise bu durumu kesenek iadesi şeklinde olabiliyor.

Gerek özel sektörde, gerek kamuda çalışanların bu paraları geri almak için 2 şartı yerine getirmeleri gerekiyor;

1. Halihazırda sigortalı olarak bir yerde çalışmıyor veya kendi işini kurmamış olmak
2. Emeklilik için geçerli olan yaş ve yıl şartını yaşamak. Yıl olarak erkeklerin 25, kadınların 20 yıl üzerinde çalışması gerekiyor.

Bu şartları taşıyan çalışanlar eğer emeklilik için primlerini tamamlama şansları yoksa şimdiye kadar ödediği primleri toplu olarak geri alabilirler.

NASIL BAŞVURU YAPABİLİRLER?

SGK bu kişiler için ödemeyi otomatik olarak yapmıyor. Bu durumu yaşayan kişinin dilekçe ile bizzat SGK’ya başvurusu yapması gerekiyor.

Eski SSK’lılar için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonrası için ise sadece işçi primleri geri ödeniyor.

Bağ-Kur’lu olanlar ise bir tarih ayrımı yapmadan primlerini geri alabilir.

Maksat İstihdam