Maksat İstihdam

“O konfederasyonlar bunun hesabını nasıl verecek”

“O konfederasyonlar bunun hesabını nasıl verecek”
111 görüntülenme
04 Eylül 2019 - 23:44

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Akit TV’de canlı olarak yayınlanan Ankara Kulisi programının konuğu oldu. Moderatörlerin sorularını yanıtlayan Hak-İş Başkanı, Türkiye’de yaşanan sendikal baskılarda diğer büyük işçi konfederasyonlarının takındığı tavrı eleştirdi.

İSTANBUL’DA EYLEM OLUR MU?

Bolu Belediyesi’nde işten çıkartmaların ardından 49 gün sonra eylem kararı aldıklarını söyleyen Arslan, bu 49 günlük süreçte belediye başkanına ricacı olduklarını, bu işçilerin gariban insanlar ve çalışkan kişiler olduğunu söylediklerini, fakat talepleri karşılanmayınca Bolu’dan İstanbul’a 200 kilometrelik yürüyüş yaptıklarını söyledi.

Bolu’daki gibi İstanbul’da da eylem olup olmayacağının sorulması üzerine, Bolu’daki eylemlerini işçilerin işe alınacağına söz verilmesi üzerine bitirdiklerini hatırlatan Arslan, İstanbul’da benzer süreç olursa İmamoğlu’na teşekkür edeceklerini, fakat olmazsa işçiler ile birlikte hareket edeceklerini, onların talepleri olursa karşılayacaklarını söyledi.

“NEDEN SUSUYORLAR”

Bolu’da 120 gün, İstanbul’da günlerdir işçilerle eylem yaptıklarını söyleyen Arslan, diğer iki büyük işçi konfederasyonun tüm bu süreçlerde suskun kalmasını eleştirdi. “Neden her olayda susuyorlar?” diye soran Mahmut Arslan, sadece Hak-İş’i ilgilendiren süreçlerde değil, kendi işçilerini bilen ilgilendiren süreçlerde de benzer şeyler yaşandığını söyledi.

Bu durumlara Adana örneğini veren Arslan; “Adana’da Türk-İş’e bağlı işçiler DİSK’e zorla geçirildi. Ardından işten çıkarıldılar. Bu kişiler Türk-İş’e gittiğinde;’Siz bizden istifa ettiniz’, DİSK’e gittiğinde ise;’ biz yetkili sendika değiliz’ cevabını aldılar. Bu işçiler yine gelip Hak-İş’e sığındı” dedi.

Hak-İş Başkanı bu konfederasyonların duyarsız tavrının hesabını nasıl vereceklerini sorarak sözlerini tamamladı.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.