Norovirüs nedir? Yeni tehlikenin adı verildi

24 Temmuz 2021 - 20:01

Norovirüs nedir? Yeni tehlikenin adı verildi

Norovirüs nedir? Yeni tehlikenin adı verildi
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2021 - 0:22

Dünya son 2 yıldır virüs ile mücadele ediyor. 2020'nin hemen başında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs hala etkili. Tarihin en hızlı aşı üretimi ile virüs ile savaş etkin devam ediyor. Öte yandan yeni virüslerin varlığı tehlikenin bir başka boyutu. Fakat son olarak yeniden tehlike boyutunu alan bir virüs türü normalde kış şartlarında ortaya çıkan ve alışık olunan bir virüs. İsmi ise Norovirüs. Peki Norovirüs nedir? Belirtileri nelerdir?

NOROVİRÜS NEDİR?

Dünya Koronavirüs salgını ile mücadele ederken, dünya genelinde yeni bir normalleşme süreci başlamış durumda. Fakat bu süreçte 'bağışıklık borcu' adı verilen ve koruyucu önlemlerin kalkması ile birlikte eski bir takım virüsler yeniden yayılma alanı bulmasına neden olan durumlar yaşandı. Bu süreçte yayılan virüslerden biri de Norovirüs oldu.

Norovirüs normalde kışın ortaya çıkan ve solunum yolu hastalığı yapan bir virüs. Bu virüs İngiltere'de son 3 ayda büyük artış gösterdi. Sebebi ise İngiltere'nin tedbirleri bir süredir tamamen kaldırmış olması. Bir çok kapalı mekanda yeniden maskesiz ve sosyal mesafesiz ortamların oluşması ile Norovirüs etkili olmaya başladı.

Loading...

NOROVİRÜS BELİRTİLERİ

İngiltere'deki uzmanlar söz konusu virüsün kusma, ishal gibi net belirtilerinin olduğunu söylüyor. Takibinde ise solunum güçlükleri başlıyor.

Şimdilik virüs İngiltere'de etkili görünüyor. Fakat tedbir alınmadıkça bu virüsün de dünyada yayılım alanı bulabileceği söyleniyor.