‘Müşteriyle fazla samimiyet’ çalışma hayatında başa iş açıyor! « Maksat İstihdam

23 Kasım 2020 - 21:44

‘Müşteriyle fazla samimiyet’ çalışma hayatında başa iş açıyor!

‘Müşteriyle fazla samimiyet’ çalışma hayatında başa iş açıyor!
Son Güncelleme :

25 Ekim 2020 - 13:21

84 görüntülenme

İş davaları mahkemeleri en çok meşgul eden davaların başında geliyor. Çalışma hayatında işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıklar bir çok aşamada çözülse de, bazıları itirazlar sonucu Yargıtay’a kadar gidiyor ve Yüksek Mahkeme her konuda bir emsal karar alabiliyor. Son alınan emsal karar ise sosyal iş yapan tüm çalışanları yakından ilgilendiriyor. Son karar ile artık ‘müşteri ile samimi olmak’ tazminatsız kovulma sebebi olacak.

İŞÇİLERE DAİR BİLGİ HABERLERİ BU SAYFADA—TIKLA-ARAMIZA KATIL

OLAY

Karara sebep olan olay Bursa’da bir otelde çalışan resepsiyon görevlisinin başına gelenler ile başladı. Görevli çalışan, otele gelen yabancı uyruklu bir müşteriyi odasına çıkardı. Ertesi gün ise müşteriye taksiye kadar eşlik eden resepsiyon görevlisi hemen ertesi gün otelden tazminatsız bir biçimde kovulduğunu öğrendi. İşveren sebep olarak ‘müşteri ile samimi olmak’ gerekçesini gösterdi.

MAHKEME SÜRECİ

Bunun üzerine çalışan konuyu iş mahkemesine taşıdı. Savunmasında işçi, gelen müşteriye odasına kadar yardımcı olduğunu, müşteri aşağı indikten sonra odasını kontrol ettiğini, işverenin de bunu bahane ederek kendisini çıkardığını söyleyerek tazminat ve alacaklarını talep etti. İşçi aynı zamanda sigorta primlerinin de gerçek ücret üzerinden yatmadığını belirtti.

İşveren ise işçinin müşteri ile özel ve yakın ilişkisi olduğunu, kameralarda da bu işçinin yakın ilişkisi olduğuna dair kanıtlar olduğunu öne sürdü.

İş mahkemesi, görgü tanıkları ve delillere dayanarak davayı kısmen kabul etti. Bunun üzerine otel sahibi konuyu Yargıtay’a taşıdı.

YARGITAY SÜRECİ

Kamera kayıtlarını inceleyen Yargıtay ise davacı işçinin müşteri ile fazla samimi olduğu görüntülerin olduğunu doğruladı. Mahkeme konuya ilişkin;

” Dosya içerisinde bulunan davalı işyerindeki kamera kayıtlarına ilişkin CD üzerinde yapılan bilirkişi incelemesinde de davacının mesai saatleri içerisinde kadın müşteri ile samimi görüntüleri olduğu anlaşılsa da; davalı işveren tarafından davacının bu davranışına ilişkin savunmasının alınmasına yönelik herhangi bir işlem yapılmamıştır. Yerleşik Yargıtay İçtihatları’na göre, işçinin savunması alınmadan iş akdinin feshedilmesinin salt bu nedenle geçersiz olduğu, işçinin fesih sebebi sayılan eylemi ile ilgili savunmasının alınmadan belirsiz süreli iş sözleşmesinin feshedilemeyeceği’ gerekçesi ile kıdem ve ihbar tazminatı talebinin kabulüne karar verilmiştir. Açıklandığı şekilde işçinin doğruluk ve bağlılığa aykırılık oluşturan güven sarsıcı davranışları işverene haklı fesih imkânı tanımaktadır. Mahkemece davacının doğruluk ve bağlılığa aykırı davranışı tespit edilmiş olup, bu durumda işçinin savunmasının alınmaması feshi haklı olmaktan çıkarmaz. Bu nedenle; mahkemece davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmesi gerekirken hatalı değerlendirmeyle kabulüne karar verilmesi yerinde olmayıp bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün oy birliği ile karar verilmiştir.” dedi.

Bu karar emsal bir önem taşıyor. Herhangi bir iş yerinde, müşteri ile ispatlı bir şekilde yakın ilişki kurmak, gönül ilişkisi kurmak kovulma sebebi olabilecek. Bu şekildeki davalarda artık tazminatsız kovulmanın önü açıldı.