Maksat İstihdam

Milletvekilinden taşeron açıklaması: “Kurtuluş teklifimizde”

Milletvekilinden taşeron açıklaması: “Kurtuluş teklifimizde”
287 görüntülenme
30 Temmuz 2019 - 12:02

696 sayılı KHK kapsamında kadro alan ve alamayan taşeronlar büyük sorunlar yaşıyor. Kamuda 4/D statüsünde istihdam edilen işçiler başta maaş sorunu olmak üzere sosyal ve sendikal haklar gibi pek çok önemli konuda istediğini bulamadı. CHP Milletvekili Kani Beko, taşeronlar ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

200 bin kamu işçisinin TİS görüşmeleri devam ederken taşeronların en büyük beklentisi benzer haklardan faydalanabilmek. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da benzer talepler taşıyor.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

2018’de meclise verdiği teklifte taşeronlar için tüm hakları istediğini hatırlatan Beko, taşeronların kurtuluşunun da kendilerinden geçtiğini söyledi.

Kanun tekliflerinin kabul edilmesi halinde kamuya alınan işçilerin farklı iş kolunda yer alması sorununun sona ereceğini söyleyen Beko, işçilerin kadroya alındıkları iş kolu hangisiyse onda istihdam edilmeyi sürdüreceğini söyledi. Böylece işçilerin eski sendikalarında da kalmaya devam edebileceğini söyleyen Beko, bu şekilde 2020 yılına kadar beklemelerine gerek kalmayacağını söyledi.

MAAŞLAR YETMİYOR

Kamuya alınan 4/D’li işçilerin eşit hak ve ücretlerden faydalanamadığını söyleyen Beko, getirilen yüzde 4+4 zam oranı dışında işçilerin prim ve ikramiyesinin de yetersiz olduğunu söyledi. Kamuya geçirilen işçilerin ücretlerinin eridiğine dikkat çeken Beko, işçilerin yoksullaştığına vurgu yaptı.

Beko’nun sunduğu 3 maddelik kanun teklifi şu şekilde;

1)      Kamuya geçirilen işçilerin farklı işkolunda yer alması sorunu sona erecek. İşçiler geçirildikleri kamu idaresi ya da belediye şirketi hangi işkolundaysa o işkolunda yer alacak. Böylece işçiler bünyesine geçirildikleri kamu idaresi ya da belediye şirketinin eski işçileri ile aynı sendikaya üye olabilecek, aynı toplu iş sözleşmesinden yararlanabilecek. 2020 yılına kadar yeni toplu iş sözleşmesi yapılmasına getirilen engel de kaldırılmış olacak.

2)      Merkezi idarelerde kadroya geçirilen işçilerin 2020 yılına kadar Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesine tabi kılınmasına son verilecek. Kadroya geçirilen işçiler, eski kadrolu işçiler için imzalanan kamu toplu iş sözleşmelerinden yararlanabilecek. Böylece işçiler arasında eşitlik sağlanacak. Kadroya geçirilen işçiler, 2019 yılında yeni Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü ve protokolün ardından kamu idarelerinde toplu iş sözleşmesinin imzalanması ile birlikte, bu toplu iş sözleşmelerinin kapsamına girecek. Protokol ve toplu iş sözleşmeleri imzalanana kadar işçilerin mağduriyet yaşamaması için işçilere yıllık yüzde 4+4 ücret artışı değil bir önceki yılın enflasyonu oranında ücret artışı yapılacak. İşçilerin sosyal hakları, prim ve ikramiyeleri de aynı oranda artacak.

3) Yerel yönetimlerde kadroya geçirilen işçilerin 2020 yılına kadar Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesine tabi kılınmasına son verilecek. Belediye şirketlerine geçirilen işçiler, şirketlerin eski işçileri için imzalanan toplu iş sözleşmelerinden yararlanabilecek. Böylece işçiler arasında eşitlik sağlanacak. Geçirildiği belediye şirketinde toplu iş sözleşmesi bulunmayan işçilerin mağduriyet yaşamaması için işçilere yıllık yüzde 4+4 ücret artışı değil bir önceki yılın enflasyonu oranında ücret artışı yapılacak. İşçilerin sosyal hakları, prim ve ikramiyeleri de aynı oranda artacak. Bu işçiler de belediye şirketinde toplu iş sözleşmesi imzalanması ile birlikte toplu iş sözleşmesi kapsamına girecek.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.