Maksat İstihdam

MHP’den kritik asgari ücret hamlesi

MHP’den kritik asgari ücret hamlesi
209 görüntülenme
14 Ocak 2019 - 19:17

Yeni yıl öncesi yapılan asgari ücret tespit komisyonu toplantılarının neticesinde 2020 TL asgari ücret kararı çıksa da, belli başlı problemler hala düzeltilmiş değil. Yoksulluk sınırının neredeyse 3’te 1’ine tekamül eden asgari ücret üzerindeki vergi yükü çalışanların canını bir hayli sıkmakta.

MHP bu durum karşısında TBMM’ye kanun teklifi sundu. MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk imzası ile sunulan kanun teklifinde asgari ücret üzerindeki vergi yükünün azaltılması istendi.

VERGİ YÜKÜ FAZLA

MHP’nin sunduğu kanun teklifinde asgari ücretin sosyal devlet ilkesi bağlamında pek çok ülkede uygulandığını ve çalışanların ailesinin ve kendisinin yaşaması için gerekli gelir olduğuna dikkat çekilirken, son açıklanan asgari ücretin belirlenen yoksulluk sınırının neredeyse 3’te 1’ine tekamül ettiğine dikkat çekildi.

Çalışanların ihtiyaçları için belirlenmiş asgari ücrete vergi yükü bindirilmesinin sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmayacağına dikkat çekilen kanun teklifinde, asgari ücret üzerinde verginin kaldırılmasının elzem olduğundan söz edildi.

TBMM’de kanun teklifi kabul edilirse görüşülecek.

Maksad İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.