Mevsimlik işçilere işsizlik sigorta primi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 17:49

Mevsimlik işçilere işsizlik sigorta primi ödenecek mi?

Mevsimlik işçilere işsizlik sigorta primi ödenecek mi?
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2019 - 15:13

12.025 görüntülenme

Hak-İş‘in 2 Temmuz 2019’da yaptığı Hak-İş Başkanlar Kurulu’nda çalışma dünyasına dair önemli maddeler yayınlandı. Bu maddeler arasında ÇAYKUR başta olmak üzere geçici ve mevsimlik işçilerin sigorta primi almasına dair talepler de yer aldı.

HAK-İş daha önce hükümete sunduğu önergede geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin 5 ay 29’dan 9 ay 29 güne uzatılmasına dair teklifin yer aldığını, fakat işçilerin 9 ay 29 gün çalıştırılması konusunda zorluklar yaşandığını belirtti.

Yine daha önce ÇAYKUR işçilerinin en az 180 gün çalıştırılması için kurumla protokol imzalandığı da belirtildi. Hak-İş bu protokole de sadık kalınmasını istedi.

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU TALEBİ

Bilindiği üzere geçici ve mevsimlik işçiler iş akitleri askıda olduğu süreler içinde işsiz kabul edilmiyor. Bu da bu işçilerin işsizlik sigortasından faydalanamamasına neden oluyor. Fakat işçilerden çalıştıkları sürelerde sigorta fonu için kesinti yaşanıyor.

Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş sendikası uzun zamandır mevsimlik işçilerin iş akitleri askıda olduğu sürelerde sigorta primlerinin SGK tarafından ödenmesini talep ediyordu.

Hak-İş Başkanlar Kurulu’nun kararında geçici ve mevsimlik işçilerin iş akitlerinin askıda olduğu zaman sigorta primlerinin işsizlik sigortası fonunundan karşılanması talep edildi.

Maksat İstihdam