Mevsimlik işçiler hangi haklara sahip? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 15:23

Mevsimlik işçiler hangi haklara sahip?

Mevsimlik işçiler hangi haklara sahip?
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2019 - 19:38

467 görüntülenme

Türkiye’de turizm sezonu başladı. Tarım sezonu da devam ediyor. Bu iki sektör içinde çalışan milyonlarca mevsimlik işçi bulunuyor. Peki mevsimlik işçinin hakları nelerdir? Mevsimlik işçiler nasıl kıdem tazminatı alabilir?

Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç bugünkü köşesinde mevsimlik işçileri değerlendirdi. Kıvanç’ın yazısına göre turizm ve tarım sektöründe çalışan mevsimlik işçilerin iş sözleşmeleri mevsimlik olarak yapılmakta. Bu sözleşmeler belirli sürelerde yapılabildiği gibi belirsiz süreler için de yapılabiliyor. Belirli sürelerde yapılan sözleşmelerin kıdem ve ihbar tazminatı hakkı bulunmuyor.

Keza belirsiz sözleşmelerde eğer işveren ilk sezonunun sonunda çalışmayacağını belirtmişse bu işçi de kıdem ve ihbar tazminatı hakkı bulunmuyor. Fakat sezon sonunda herhangi bir bildirimde bulunmayıp ikinci sezon başında işçinin işe çağrılmaması durumunda iş akdi de fesh edilmiş sayılıyor. Bu durumda da işçiye kıdem tazimatı ve ihbar tazminatı hakkı doğuyor. Fakat işçi çağrıldığı halde gelmezse iki haktan da mahrum kalıyorlar.

ÜCRETLİ İZİN HAKKI VAR MI?

Mevsimlik işçiler sezonluk olarak çalıştıkları için ücretli izin hakları olmaz. İş kanunu da , “Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanların” ücretli izin alamayacağını söylüyor.

İŞSİZLİK MAAŞI HAKLARI

Mevsimlik işçilerden de ‘işsizlik sigortası fonu’ için kesinti yapılıyor. Mevsimlik çalışanlar son 3 yılda en az 600 gün sigortalı ve son 120 günde prim ödenmesi durumunda işten ayrılınca işsizlik maaşı aiabilirler. Ödenekler 180 gün ila 300 gün arası ödeme yapılıyor.

Maksat İstihdam