Maksat İstihdam

Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandili ne yapılır?

Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandili ne yapılır?
256 görüntülenme
08 Kasım 2019 - 11:00

2019 Mevlid Kandili 8 Kasım 2019 Cuma akşamı itibari ile idrak edilmeye başlanacak. Bu mübarek gece boyunca Müslümanlar Allah’ın rızasını kazanmak için çeşitli ibadetler ve hayırlı işler yapacaklar. Mevlid Kandili ülkemizde büyük bir sevinç ile karşılanıyor. Bu güzel gecenin mübarek Cuma gününe denk gelmesi gecenin önemini arttırmış durumda.

Milyonlarca insan bu akşam itibari ile çeşitli ibadetler ile gecenin nurundan istifade etmeye çalışacaklar. Bu mübarek gecenin nuru neticesinde Allah’u Teala ibadetlerimizin mükafatını kat kat verecek. Bu nedenle bu geceyi ibadetle geçirmek büyük önem arz ediyor.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Mevlid Kandili dinimizde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) dünyaya teşrif ettiği geceye verilen isimdir. Mevlid Arapça bir kelimedir ve kelime anlamı olarak ‘doğum’ anlamına gelmektedir.

MEVLİD KANDİLİ YAPILACAK İBADETLER

Bu mübarek gecenin nurundan ve faziletinden istifade etmek isteyenler için ibadetler çokçadır. Böylesine kutlu bir gecede bolca ibadet etmek gereklidir. Bu gece yapılacak ibadetler kat kat sevaba dönüşecektir. Bazı ibadetler şu şekildedir;

  • Oruç tutmak: İmsak vaktinden önce sahur yaparak günü oruçlu geçirmek bu günden alınacak fazileti arttıracak.
  • Namaz kılmak: Bugünün Cuma olması hasebiyle zaten namazın kat kat sevap ile mükafatlandırılacağı günde bir de vakit namazlarını kılmak pek ehemmiyet taşıyor.
  • Kaza veya nafile namazlar kılmak: Bu mübarek gecede kılamadığınız eski namazları kaza etmek veya nafile namazlar ile geceyi alnı secdede geçirmek Allah’ın rızasını kazanmak için önemlidir.
  • Dua etmek: Mü’minin en önemli göstergesi olan duayı bu gece eksik etmeyelim. Bu gece Cenab-ı Hakk yakarışlarımızı kabul buyursun İnşaAllah.
  • Muhtaçlara yardım etmek
  • Zikir çekmek
  • Peygamber Efendimiz’e Selat’u Selamlar getirmek
  • İnsanları mutlu etmek

MAKSAT İSTİHDAM

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.