Maksat İstihdam

Mesleki Asgari Ücret gündemde! Mesleki Asgari Ücret nedir? Maaş artacak mı?

Mesleki Asgari Ücret gündemde! Mesleki Asgari Ücret nedir? Maaş artacak mı?
139 görüntülenme
28 Haziran 2020 - 13:52

Türkiye’de milyonlarca çalışan asgari ücretli olarak çalışıyor. Meslek koluna bakmadan her yıl milyonlarca çalışan için Aralık döneminde işçi, işveren ve devlet tarafları toplanarak sabit bir asgari ücret belirliyor. Meslek kolu fark etmeksizin genelde ‘işçi sınıfı’na asgari ücret uygulaması yıl boyunca geçerli oluyor. Temmuz’da asgari ücret zammı beklentileri artsa da, yıl boyunca Aralık’ta belirlenen asgari ücret uygulanıyor.

Asgari ücret ile ilgili en büyük adaletsizlik, meslek koluna veya yapılan işe bakmaksızın tüm işçilere eşit oranda uygulaması. Bu nedenle son günlerde ‘Mesleki Asgari Ücret‘ tartışmaları gündeme geldi. Böyle bir uygulama yavaş yavaş dillendiriliyor. Yakın zamanda meclise de böyle bir teklif gelmesi bekleniyor.

MESLEKİ ASGARİ ÜCRET NEDİR?

Mesleki Asgari Ücret, her meslek kolunda en düşük ücret uygulamasının hayata geçmesidir. Uygulama hayata geçerse örneğin inşaat sektöründe çalışan işçiler, markette çalışan işçilerden daha fazla ücret alabilecek. Uygulamada mesleklerin riski, zorluğu ve önemi göz önüne alınacak.

Uygulama ile günlük yövmiye modeli ve bu model üzerinden daha fazla kayıt altına alınmış maaşlar geçerli olacak.

MAAŞLAR ARTACAK MI?

Şu an en düşük ücret olan asgari ücret, bekar bir işçi için 2324 lira olarak uygulanıyor. Mesleki Asgari Ücret olursa en düşük ücret yine bu olacak. Fakat şu an Asgari Ücret alıp, daha riskli, zorlu ve önemli kollardaki mesleklerin ‘en düşük maaşı’ daha yüksek olacak.

Mesleklere göre ücret uygulaması bir çok iş kolunun beklediği bir durum. Konunun yakın zamanda daha yüksek sesle dillendirilmesi bekleniyor.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM İŞÇİ HABERLERİ BU SAYFADA—-TIKLA-GRUBA KATIL

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.