Memurların toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor: İşte tarih

25 Temmuz 2021 - 01:32

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor: İşte tarih

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor: İşte tarih
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2021 - 19:37

Ülkemizde kamuda memur veya sözleşmeli personel statüsünde çalışan personelleri ilgilendiren 6.dönem Toplu Sözleşmesi için kritik günler yaklaşıyor. Memur-Sen Konfederasyonu ile Çalışma Bakanlığı arasında gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme ile birlikte memurların 2022-2023 yılında alacakları zam oranları belli olacak. 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına gelecek zamların belirleneceği 6.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos 2021 tarihinde start alacak.

MEMUR-SEN BU SEFER İDDİALI

5.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri memurlar için pek beklendiği gibi geçmemişti. Bu yıl ise Memur-Sen masaya bir çok iddialı madde ile gelmeyi planlıyor. Ayrıca bu yıl Memur-Sen ile Kamu-Sen'in birlikte hareket etme kararı alması ile süreç memurlar için avantajlı başlayacak.

Loading...

Bu yıl iki konfederasyonun da ortak talepleri arasında seyyanen zam, maaş zammı, aylıklara oransal zam, refah payı, 3600 ek göstergenin çıkarılması, sözleşmeli personele kadro, kademenin önündeki engellerin kaldırılması yer alacak.

ANLAŞMA OLMAZSA HAKEM HEYETİ

Daha önce bir çok kez olduğu gibi, Çalışma Bakanlığı'nın vereceği zam tutarının Memur-Sen ve Kamu-Sen tarafından kabul görmemesi durumunda son karar Hakem Heyeti'nde olacak. Hakem Heyeti iki tarafın da taleplerini dinledikten sonra bir karar varacak ve memurlar için net karar bu olacak.