Memurları ilgilendiren emsal karar | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 09:42

Memurları ilgilendiren emsal karar

Memurları ilgilendiren emsal karar
Son Güncelleme :

13 Mart 2019 - 16:49

498 görüntülenme

Anayasa Mahkemesi yeni bir emsal karara imza attı. AYM‘den memurlara yönelik emsal karar açığa alınan memurların maaşı ile ilgili.

Aydın Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nde inşaat mühendisi görev yapan Vildan Utku Atalay, 1996 yılında suç iddiası ile açığa alınmıştı. Yargılama sonunda memur hakkındaki iddialar düşürüldü. 1998 yılında davanın sürdüğü sırada Atalay açığa alındı ve maaşının 3’te 1’i düşürüldü.

2005 yılında Atalay kendi isteği ile emekli oldu. 2010 yılında ise Atalay bağlı bulunduğu bakanlığa dilekçe verdi. Dilekçede emekliliğine kadar eksik olarak aldığı maaşını ve faizini talep etti. Bakanlık bunun üzerine Atalay’ın derecesini 4’e yükseltti. 15 bin liradan fazla alacağı ise ödendi. Fakat bakanlık faizi ödemeyi reddetti.

Cumhuriyet’in haberine göre bunun üzerine idare mahkemesine dava açan Atalay, bu davayı kaybetti. Bu gelişme üzerine AYM’ye başvuran Atalay, bu sefer kazandı. AYM’nin kararında şu ifadelere yer verildi; “Buna karşın başvurucuya herhangi bir faiz ödemesi ise yapılmamış, faiz ödemesi yönündeki talep reddedilmiştir. Söz konusu değer kaybının oranı gözetildiğinde müdahaleyle başvurucuya şahsi olarak aşırı ve olağandışı bir külfet yüklendiği, bu sebeple söz konusu müdahalenin kamu yararı ile başvurucunun mülkiyet hakkının korunması arasında kurulması gereken adil bir dengeyi başvurucu alyehine bozduğu kanaatine varılmıştır”

Maksat İstihdam