Maksat İstihdam

Memurlara yönelik emsal karar: “Özel hayat sebebiyle”

Memurlara yönelik emsal karar: “Özel hayat sebebiyle”
173 görüntülenme
08 Kasım 2019 - 19:00

Çalışan milyonlarca memuru ilgilendiren emsal bir karar Anayasa Mahkemesi‘nden geçmiş durumda. Olay Erzurum’da bir memurun başına gelenler ile başladı. Süreç Anayasa Mahkemesi’nde son buldu ve mahkeme milyonlarca memurun aynı durumda kullanabileceği emsal kararı açıkladı.

ÖZEL HAYATI NEDENİYLE ATAMASI YAPILDI

Ankara’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışan bir memurun özel hayatı ile ilgili disiplin soruşturması yapıldı. Bakanlık bir rapor hazırlayıp kendisine kınama cezası verdi. Fakat ceza bununla da kalmadı. Memurun Erzurum’a ataması yapıldı. Memur karara itiraz etse de herhangi bir sonuç alamadı.

AYM ÇÖZDÜ

Bunun üzerine memur soluğu AYM’de aldı. Bizzat başvuru yapan memurun durumunu inceleyen mahkeme çok önemli bir karar aldı. AYM aldığı kararda bu kararın özel hayata saygıya ihlal anlamını taşıdığını vurguladı ve memuru haklı buldu. Özellikle bu noktada memurun özel hayatının çalışma durumunu etkilemediği incelemesi püf nokta olarak karşımıza çıkıyor.

AYM’nin karar metninde.; “Özel hayat kapsamında kaldığı açık olan birtakım eylemlerinin başvurucunun mesleki hayatı ve kamu hizmetinin işleyişi üzerindeki etkisine ve risklerine dair ilgili ve yeterli gerekçelerin gösterilemediği, tesis edilen işlemin başvurucunun sicili gözetilerek ölçülülük yönünden değerlendirilmediği, başka bir ifadeyle söz konusu müdahalenin gerekçelerinin ortaya konulamamıştır. Bu nedenlerle sonuç olarak mahkeme ve kurul tarafından verilen kararların özel hayata saygı hakkına müdahaleyi haklı kılacak şekilde konuyla ilgili ve yeterli bilgi içermiyor. Başvurucunun özel hayatına ilişkin eylemlerin ifa ettiği görevi etkileyen bir unsur olarak değerlendirilerek görev yerinin değiştirilmesinin kamu hizmetinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacıyla alınmasının zorunlu bir tedbir değildir.Yukarıda yapılan gerekçelerle başvurucunun Anayasa’nın 20’inci maddesinde güvence altına alınan özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine, karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.