Memur-Sen'den memura seyyanen zam talebi

18 Ocak 2021 - 17:08

Memur-Sen’den memura seyyanen zam talebi

Memur-Sen’den memura seyyanen zam talebi
Son Güncelleme :

13 Ocak 2021 - 15:06

0 görüntülenme

Memurların son olarak yüzde 7.36 zam almasının ardından sular durulmuyor. Kamu kesimi bu zammı kabul etmemekte kararlı. Konu ile ilgili şimdiye kadarki en net açıklama Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu olan Memur-Sen‘den geldi. Genel Başkan Ali Yalçın, gıda enflasyonu ve asgari ücret zammı üzerinden taleplerde bulundu.

SEYYANEN ZAM TALEBİ

Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a talebini ileten Yalçın, memura seyyanen zam verilmesini istedi. Yazılı bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğüne, enflasyon oranının arttığına değindi.

Açıklamasında Yalçın;

“Açıklanan yüzde 14,6’lık enflasyon söz konusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz yüzde 9,11 arttı. Asgari ücret ise yüzde 21,56 oranında artırıldı.

Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğü herkesin malumu, seyyanen zam istiyoruz.” dedi.

Ayrıca kamuda sözleşmeli statüsünün de son bulmasını isteyen Yalçın, belediyelerdeki sözleşmelilerin de kadro beklediğini hatırlattı.

] }