Memur-Sen'den kamu işçisine destek | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 07:57

Memur-Sen’den kamu işçisine destek

Memur-Sen’den kamu işçisine destek
Son Güncelleme :

12 Temmuz 2019 - 10:00

327 görüntülenme

Kamu işçilerinin zam pazarlığı sürerken sendikalar sürece dahil alıyor. Bu hafta gerçekleşen ikinci görüşmede hükümetin kamu işçisine zam teklifi hayal kırıklığı yaşatmıştı. Bu durum Memur-Sen‘in de dikkatini çekti. Memur-Sen kamu işçisi toplu iş sözleşmesi konusunda açıklama yaptı.

Memur-Sen Genel Merkez’de basın mensupları ile bir araya gelen Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümet ile Türk-İş arasında süren kamu işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerine değindi.

5. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 1 Ağustos 2019’da başlayacağını söyleyen Yalçın, memurların ve memur emeklilerinin zamları ve sosyal haklarının bu toplantılarda belirleneceğine dikkat çekti. 20 milyon insanı etkileyecek bu görüşmeler öncesi Memur-Sen olarak hazırlıklara başladıklarını söyleyen Yalçın, şimdilik rakam paylaşacak aşamada olmadıklarını fakat istişare süreci yaşadıklarını söyledi.

KAMU İŞÇİSİNE ZAM YETERSİZ

Hükümet ile Türk-İş arasında yürüyen kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerine değinen Yalçın, Türk-İş’in ikinci görüşmede hükümetin yüzde 5’lik zam teklifinin ardından yaptığı açıklamaları takip ettiğini, Türk-İş’in bu rakama sıcak bakmamakta haklı olduğunu ve kendilerinin de bu rakamın düşük olduğunu düşündüğünü söyledi.

Memurlar olarak süreci adım adım takip ettiklerini söyleyen Yalçın, kamu işçisine enflasyonu bile bulmayan zam teklifinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Refah payını son derece önemsediklerini söyleyen Yalçın, zam artı enflasyondan ziyade enflasyon artı zam teklifinin daha değerli olduğunu vurguladı.

Ali Yalçın, hükümet ile çalışan kesimler arasındaki zam pazarlık masalarında yetkili konfederasyonlar dışında başka konfederasyonların olmaması gerektiğini ve sözleşme masasının yapısında değişiklik yapılması gerektiğine de vurgu yaptı.

3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

1 Ağustos’ta başlayacak memurların iş sözleşmesi pazarlıklarında 3600 ek göstergeyi de masaya getireceklerini söyleyen Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek göstergenin kapsamının genişlemesi gerektiği talebini yineledi.

Maksat İstihdam