Memur-Sen: "Kamuda sözleşmelilik bitmeli" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

22 Eylül 2020 - 14:31

Memur-Sen: “Kamuda sözleşmelilik bitmeli”

Memur-Sen: “Kamuda sözleşmelilik bitmeli”
Son Güncelleme :

25 Şubat 2019 - 12:00

419 görüntülenme

Memur-Sen uzun süredir duyurusunu yaptığı “Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası” yaptı. Şura’da konuşan Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personellerin yaşadığı sıkıntılara değindi ve ‘kamuda sözleşmelilik istemiyoruz’ dedi.

Memur-Sen’in uzun zamandır duyurusunu yaptığı “Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası” dün Ankara’da yapıldı. Şura’ya katılım çok yoğun oldu. Programa Memur-Sen’in Başkanı Ali Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri iştirak etti.

AYNI İŞ, FARKLI MAAŞ

Şura’da konuşma yapan Ali Yalçın, hukuk devletlerinde aynı işi yapanlar farklı maaş ödenemeyeceğine değindi. Aynı işi farklı maaş ve ücret ile, farklı haklar ile yaptırmanın aklen, hukuken, ahlaken anlatılabilir bir yönü olmadığını savunan Yalçın, Sözleşmeli Personel olarak çalıştırılmaya başlayanların sözleşmelerinde pek çok görünmeyen hüküm mevcut olduğunu ve o sözleşmeyi imzalayanların sadece kamu görevlisi sıfatı taşımadığını, o sözleşmeyi imzaladıkları an çocuklarına ve ailesine uzak kalmaya mahkum edildiklerini söyledi.

Sözleşmeli personellerin ek gösterge, derece ve kademe yükselmesi gibi haklardan mahrum olmasından da şikayetçi olan Yalçın, ayrıca 1965 yılından bugüne git gide temel istihdam modeli haline getirilen sözleşmeli personel modelinin büyük bir maddi ve sosyal maliyet kaynağı olduğuna dikkat çekti.

2011 ve 13 yılında pek çok sözleşmeli personeli kamuya geçirildiğini ve bundan kimsenin zarar görmediğini hatırlatan Yalçın, tıpkı taşeronlara kadro verilmesi gibi böyle çözümlerin ekonomik ve sosyal olarak büyük rahatlamalara yol açtığını söyledi.

Türkiye’de kamu sektörünün hizmetlerini bütünüyle kadrolu personel ile verebileceğini savunan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, kamuda sözleşmelilik uygulamasına son verilmesi çağrısını yineledi.