"Sözleşmeli personellik kaldırılmalı" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 15:54

Memur-Sen Başkanı Yalçın: Sözleşmeli personellik kaldırılmalı

Memur-Sen Başkanı Yalçın: Sözleşmeli personellik kaldırılmalı
Son Güncelleme :

21 Ocak 2019 - 19:56

275 görüntülenme

Memur-Sen‘e bağlı Enerji-Bir Sen 6. Olağan Genel Kurul’a katılan Genel Başkan Ali Yalçın, kamuda geçerli olan sözleşmeli personel statüsünden şikayet etti.

“Sözleşmeli Personel statüsü mutlaka kaldırılmalıdır” diyen Yalçın, butün kamu görevlilerinin kadrolu olmasını ve anne-babaların ailelerinden uzak istihdam edilmemesini tavsiye verdi.

Konuşmasında sözleşmeli personellerin pek çok mağduriyet yaşadığını söyleyen Yalçın, bu statünün yeni Türkiye’ye yakışmadığını ve bu mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Sözleşmeli personellerin ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kaldığına dikkat çeken Yalçın, insanları ‘işin mi? eşin mi?’ seçenekleri arasında bırakmanın Türkiye’ye yakışmadığını vurguladı.

DÜŞÜK MAAŞ VE SİGORTA ALIYORLAR

Statüsü sözleşmeli personel olanların kendileri ile aynı işi yapan memurlardan daha düşük maaş ve sigorta primi aldığına dikkat çeken Yalçın, sözleşmeli personel statüsünün kaldırılarak tüm çalışanların kadrolu olmasını istediklerini yineledi.

Memur-Sen bu konu ile ilgili 22-23 Şubat 2019 tarihlerinde kendisine bağlı 11 sendika ile birlikte çalıştay düzenleyecek. Memur-Sen Konfederasyonu ayrıca kendi bünyesi içinde  ‘Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası’  yapacak.

Maksad İstihdam