Mehmet Şevki Eygi yaşamını yitirdi | Mehmet Şevki Eygi kimdir? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 15:54

Mehmet Şevki Eygi yaşamını yitirdi | Mehmet Şevki Eygi kimdir?

Mehmet Şevki Eygi yaşamını yitirdi | Mehmet Şevki Eygi kimdir?
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2019 - 2:05

336 görüntülenme

Türk sağ hareketinin önemli isimlerinden Gazeteci-Yazar Mehmet Şevki Eygi günün ilk saatlerinde vefat etti. Mehmet Şevki Eygi bir süredir hastalık ile mücadele ediyordu. Eygi’nin vefatı sevenlerini yasa boğarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere önemli isimler ilk mesajlarını yayınladı.

Eygi’nin vefatının üzerine ilk mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan yayınladı. Sosyal medyadan mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı;  “Ülkemizin yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve münevverlerden biri olan muhterem Mehmed Şevket Eygi Beyefendi’nin vefatını derin bir teessürle öğrendim” dedi.

Yine Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medyadan; “Muhterem Mehmet Şevket Eygi beyi kaybettik. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

MEHMET ŞEVKİ EYGİ KİMDİR? 

Türkiye’de sağ hareketin önemli isimlerinden olan Eygi, 1933 Zonguldak Ereğli doğumludur. Liseyi İstanbul’da, üniversiteyi Ankara’da okuyan Eygi yazarlık kariyerine Yeni İstiklal gazetesinde başladı.

Merhum başvekil Adnan Menderes’in idamına tepki olarak yazdığı “Zulümlerin En Alçakçası Kanunların Gölgesi’nde yapılandır” yazısı ile dikkat çeken Eygi, bu ifadeleri ile ilgili hapis cezası da aldı.

Eygi’nin cenazesi bugün Fatih Camii’nde kılınacak.

Maksat İstihdam