Mehmet Ceyhan: “Korona’dan ölenler bu hatayı çok yapmış”

21 Ocak 2021 - 17:09

Mehmet Ceyhan: “Korona’dan ölenler bu hatayı çok yapmış”

Mehmet Ceyhan: “Korona’dan ölenler bu hatayı çok yapmış”
Son Güncelleme :

27 Kasım 2020 - 12:31

75 görüntülenme

Koronavirüs birinci yılını doldurmaya yaklaşırken öldürücülüğünü ve bulaşma hızını hala korkuyor. Dünya genelinde milyonlarca kişiye yayılan Covid-19 hastalığına neden olan Korona, ülkemiz başta olmak üzere bir çok ülkede yasaklara ve kısıtlamalara neden oldu. Fakat virüs ile mücadelede önemli adımlar atıldı. Bunlardan biri de ilaçlar. Korona hastalarına verilen ilaçlar ile ilgili Prof.Dr. Mehmet Ceyhan‘dan önemli uyarılar geldi.

ÖNERİLMİŞSE KULLANILMALI

İlaçlar hakkındaki tartışmalara tepki gösteren Ceyhan, ilaçlar öncesinde vakalarda zatürre görülme oranının yüzde 30’larda, şimdi ise yüzde 3.4’lerde olduğunu belirtirken, yine de bu ilaçların kesin etkili olduğunu söylemeyeceğini belirtti.

İlaçların önerilmişse mutlaka kullanılması gerektiğini beliren Ceyhan; “Şunu kabul etmek lazım ne remdesivir, ne favipiravir, ne de sıtma ilacı bunların hiç birinde, kontrollü, büyük sayıda vaka içeren çalışmalar ile kesin etkili olduğuna dair veri yok. Zaten onun için dünya bu virüse etkili bir ilaç bulmaya uğraşıyor. Bunlar daha önce başka hastalıklarda denediğimiz bunda da etkili olabileceğini düşündüğümüz ilaçlar. Şu anda başka bir ilaç olamadığı için elimizde, çok düşük bir etki olacaksa bile kullanmak zorunda kalınıyor. Öyle değerlendirip eğer bu ilaçlar önerilmişse kullanmaları lazım insanların”

HATA YAPILIYOR

Korona’da ölen hastalar dahil yapılan en büyük yanlışın ilaçların kullanılmaması olduğunu söyleyen Prof.Dr. Ceyhan; “Bu ilaçları vatandaşımızın hassasiyetle uygulamasını özellikle söylemek istiyorum. Vatandaşımızın yüzde 80’e yakınının hafif geçirdiğini biliyoruz. Hafif geçirenler, ‘ben ilaç almadan da bunu hafif atlattım’ diye düşünüyor olabilir; ama bize özellikle müracaat eden, ağır gelen hastaların ilaç kullanmayan hastalar olduğunun altını çizmek istiyorum. Yani hastaneye yatan, yoğun bakıma geçişi olan, cihaza bağlanan ve erken dönemde kaybetmek durumunda kaldığımız hastaların önemli kısmı erken dönemde tedavisi başlanmayan ve erken dönemde ilacını almayan kişiler olduğunu bilelim. ‘Eğer kötüleşirsen bu ilacı al’ diye bir yaklaşım doğru değil. Çünkü zaten 7’nci, 8’inci gününde aldığınızda artık etkisi olmuyor. O nedenle erken dönemde ilaçlarımızı mutlak alalım. Vatandaşlarımız ilaçlarını kullanmaktan vazgeçmesinler” dedi.

 

] }