Maksat İstihdam

Meclise taşeronlar ile ilgili soru önergesi

Meclise taşeronlar ile ilgili soru önergesi
1.736 görüntülenme
19 Şubat 2020 - 12:26

Kadro alan ve alamayan taşeronlar çalışma hayatında en büyük sorunları yaşayan kesimi temsil ediyor. Sorunlarının çözümü için siyasilerden adım bekleyen taşeron işçileri ilgilendiren son dakika gelişmesi TBMM’de yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), meclise soru önergesi vererek taşeronların mali ve sosyal hakları ile ilgili konu açtı.

KANİ BEKO’DAN AÇIKLAMA

CHP’nin verdiği soru önergesi ile ilgili CHP Milletvekili Kani Beko’dan da bir açıklama geldi. Beko, meclis kürsüsünde söz alarak taşeronlar ile ilgili şunları aktardı;

 • Taşeron maaşları enflasyon karşısında korunmalıdır
 • Sosyal hakları genişletilmelidir
 • Kadro alamayan işçilerin durumu ele alınmalıdır.

Beko, 2018 yılında başta 1 milyon taşerona kadro sözünün verildiğini, fakat o günden bu güne kadar MİT, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Türk Silahlı Kuvvetleri gibi bazı kurumlarda kadro verildiğini, bu kişilerin sayısının 250 bin olduğunu söyledi.

Kalan 750 bin işçinin kamuya, belediye şirketlerine KHK ile geçirildiğini söyleyen Beko, bunun bir kadro olmadığını vurgularken, kadrolu işçiler 5 bin TL’yi bulan maaşlar alırken kamudaki taşeron işçilerin yüzde 4+4 zam aldığını, sosyal haklarının da verilmediğini iddia etti.

Belediyelere alınan taşeronlara değinen Beko, belediye işçilerinin kesinlikle kadro alamadığını vurgularken, bu kişilere verilen zamların da Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

Maksat İstihdam

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.