Maksat İstihdam

Mahmut Arslan’dan Çaykur işçileri için işsizlik ödeneği talebi

Mahmut Arslan’dan Çaykur işçileri için işsizlik ödeneği talebi
303 görüntülenme
08 Kasım 2019 - 18:16

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 10.Genel Kurulu bugün yapıldı. Bu önemli etkinliğin çok önemli misafirleri vardı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başta olmak üzere TESK, DİSK, Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonu gibi önemli kurumlar başkan veya başkan yardımcısı düzeyinde organizasyona katılım sağladılar.

Genel kurulda konuşma yapan isimlerden biri Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan oldu. Arslan’ın gündem maddelerinin hepsi birbirinden kritik ve önemli oldu. Fakat en dikkat çekici maddelerden biri mevsimlik işçiler ve işsizlik ödeneği oldu.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ KOLAYLAŞTIRILMALI

Çalışma hayatının en büyük tartışma konularından biri olan işsizlik sigortası meselesine değinen Arslan, sigortadan faydalanma koşullarının artık esnetilmesi gerektiğini söyledi. İşsizlik sigortası süresinin artık uzatılmasını, ödeme miktarının arttırılmasını ve engellerin ciddi bir şekilde kalkması talebini açıklayan Arslan;

“Bugüne kadar 2002-2019 yılları arasında yaklaşık 12 milyon 300 bin kişi işsizlik ödeneğinden yararlanma talebinde bulundu. Ancak sadece 7 milyon 300 bin kişi yararlanabildi. Taleplerin yüzde 40’ının kabul edilmediği bir sistem var. İnsanlar işini kaybediyor, emeklilik ya da başka nedenlerle işten ayrılıyorlar. İşsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarının ağırlığı herkesi olumsuz yönde etkiliyor” ifadelerini kullandı.

ÇAY-KUR MEVSİMLİK İŞÇİLER TALEBİ

İŞKUR genel kurulunda Çay-Kur mevsimlik işçilerin sorunlarına değinen Hak-İş Genel Başkanı Arslan, işçilerin Çaykur genel müdürlüğünde 6 ay çalıştığını, 6 aydan sonra hizmet akitleri askıda olduğu için herhangi bir şekilde işsizlik ödeneği alamadıklarını vurguladı. Yetkililere seslenen Arslan; “Bu önemli bir sorun ve bunu çözmeliyiz” ifadelerini kullandı.

MAKSAT İSTİHDAM

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.