Mahmut Arslan'dan taşeron açıklaması | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 08:37

Mahmut Arslan’dan kadro alamayan tüm taşeronlara ilişkin açıklama

Mahmut Arslan’dan kadro alamayan tüm taşeronlara ilişkin açıklama
Son Güncelleme :

03 Nisan 2019 - 17:58

1.706 görüntülenme

Dün Bengütürk TV canlı yayınına katılan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, başta KİT‘ler olmak üzere kadro alamayan taşeronlara dair önemli açıklamalar yaptı.

Hak-İş olarak kadro alamayan işçiler konusunda çeşitli toplantılar yaptıklarını söyleyen Mahmut Arslan, bu konuda Ankara’da yaptıkları toplantılara Türkiye’nin pek çok bölgesinden kadro alamayan taşeronların da katıldığını söyledi. Bu toplantılarda başta KİT’ler olmak üzere kadro alamayan taşeronların durumlarını enine boyuna masaya yatırdıklarını bildiren Arslan, durumu özetledi.

KİT’LER İÇİN BİR KARARNAME ÇIKARILDI

KİT’lerin kadro alabilmesi için bir kararname çıkarıldığını hatırlatan Arslan, fakat bu kararnamede KİT yöneticilerine bir süre verilmediğini, belirli bir tarih verilmemesinden ötürü KİT’lerdeki taşeronların maalesef aradan 1 yıl geçmesine rağmen kadro bulamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ‘bu konuyu çözdük’ diyerek KİT’lerin durumuna dair açıklaması olduğunu belirten Arslan, devletin düzenleme yaptığı halde KİT yönetim kurullarının bir düzenleme yapmamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Doğrudan hükümete seslenen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, bu kararnamenin yeniden gözden geçirilmesini ve süre konmasını talep etti ve KİT’lerde de bir düzenleme ihtiyacı olduğunu hatırlattı.

KİT BÜNYESİNDE OLMAYIP KADRO ALAMAYANLAR

KİT bünyesinde olmayıp kamuda kadro alamayan işçilerin durumuna da değinen Mahmut Arslan, hastane bilgi yönetimde çalışanlar, yemekhanede çalışanlar, kiralık araç şoförü ve jokerler, yüzde 70 ve 4 Aralık mağduru gibi kadro alamayan taşeronlar için Hak İş’te bir komite çalıştığını ve bakanlıklarla görüşmelerin yapıldığını söyleyen Arslan, bu konuda gerekenin yapılması için tüm çalışmaların yapıldığını bildirdi.

Maksat İstihdam