Mahmut Arslan'dan BM'ye mektup: "İsrail zulmünü kınayalım" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 16:35

Mahmut Arslan’dan BM’ye mektup: “İsrail zulmünü kınayalım”

Mahmut Arslan’dan BM’ye mektup: “İsrail zulmünü kınayalım”
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2019 - 17:06

290 görüntülenme

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres‘e bir mektup yazarak Filistinli mahkumlara uygulanan zulümlere karşı İsrail‘in kınanması için çağrı yaptı.

Hak-İş’ten yapılan resmi açıklamaya göre aynı zamanda Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Arslan, İsrail hapishanelerinde esir tutulan Filistinlilere uygulanan zulme dikkat çekmek ve bu mahkumiyetlerin bitirilmesi için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e seslendi.

Mektubun içeriğinde İşgalci İsrail’in kadın, çocuk ve engelli ayırt etmeksizin Filistinlileri tutukladığı, tutuklanan Filistinlilerin her türlü insanlık dışı muameleye maruz kaldığını belirten Arslan, İsrail’in başta kadın ve çocuklar olmak üzere bu mahkumiyetlere son vermesi ve bu muamelelerin bitmesi gerektiğini söyledi.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Mahmut Arslan mektubunun devamında; “Filistinlilerin cezaevlerindeki hücrelerine taciz ve mobbing amaçlı ani baskınlar düzenlenmektedir. İsrail güçleri, bu baskınlarda biber gazı, ses bombası, plastik mermi, cop ve köpek kullanmıştır. Gözaltı merkezlerinde ise devam baskı politikalarının başında hücre hapsi, para cezası, özellikle koğuş ve hücrelere yönelik baskınlar sırasında ağır darp, aile ziyaretlerinden mahrum bırakılma, mahkumların kitaplarına el konulması, verilen su miktarının düşürülmesi, güvenlik kameraları ve sinyal karıştırıcı cihazlar kurularak iletişimlerine engel olunması, tutukluların tedavi ya da muayeneden mahrum bırakılması, hasta tutuklunun aylar ya da yıllar sonra sırası gelecek bir tedavi listesine alınması, İsrail askerleri tarafından yaralanan Filistinlilerin herhangi bir müdahale olmaksızın o şekilde gözaltına alınması şeklindeki uygulamalar gelmektedir.” ifadelerine yer verirken, uluslararası toplumu da İsrail’i kunmaya davet etti.

Maksat İstihdam