Mahmut Arslan net konuştu: 'Yargı önüne çıkarılmalılar' | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

26 Eylül 2020 - 08:31

Mahmut Arslan net konuştu: ‘Yargı önüne çıkarılmalılar’

Mahmut Arslan net konuştu: ‘Yargı önüne çıkarılmalılar’
Son Güncelleme :

01 Mart 2019 - 14:00

325 görüntülenme

Önceki gün yıl dönümü olan 28 Şubat Post-Modern Darbesi hakkında konuşan Hak-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mahmut Arslan, 28 Şubat darbesi ve destekçileri hakkında konuştu.

28 Şubat hakkında konuşan Arslan, bu darbeye doğrudan veya dolaylı olarak destek veren herkesin kurumsal olarak veya kişisel olarak yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledi. İş adamları, kamunun, bankaların içini boşaltanlar, haksız karar veren, brifinglere katılan yargı mensupları, işverenler, medya mensupları, siyasetçiler, kamu görevlileri fark etmeksizin 28 Şubat sürecine katkı verenlerin hesap vermesi gerektiğini söyleyen Arslan, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’a rahmet diledi.

28 Şubat 1997 yılının Türk Demokrasisi için kara bir leke olduğuna dikkat çeken Arslan, Hak-İş’in ilk kurulduğu günden itibaren darbelere ve demokrasiye yönelik müdahalelere karşı her zaman demokrasi ve haklardan yana taraf olduğunu vurguladı.

28 Şubat hakkında sözlerini sürdüren Arslan; “Demokrasi ekmeğimiz, demokrasi geleceğimiz ve demokrasi işimizdir. 28 Şubat sürecini Milli Güvenlik Kurulu kararları başlatmıştır. Bu kararın planlayıcısı, bu kararın uygulayıcısı ne yazık ki o günkü Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’dir. Onunla birlikte askeri bürokrasinin ortaya koyduğu Milli Güvenlik Kurulu bildirisi yeni bir sürecin başlangıcını sağlamıştır.”dedi.

O KONFEDERASYONLAR ÖZÜR DİLEMELİ

27 şubat ve 12 Eylül darbelerinde askeri bürokrasi ile kol kola giren bazı konfederasyonların 28 Şubat’ta da darbecilerle iş birliği yaptığına dikkat çeken Arslan, bu yapıların milli irade ve kendi varlıklarını yok saydığının altını çizdi.

AA’nın verdiği bilgilere göre 12 Eylül davasına müdahil olan Hak-İş’in 28 Şubat için talebinin reddedildiğini hatırlatan Arslan; “Koskoca 28 Şubat davası süreci 21 sanığın cezalandırılmasıyla sonuçlanmıştır. Tamamına yakını emekli askerlerden oluşan bu kişilerin yaşlarından dolayı bu cezaları yatmayacakları da aşikardır. Niye onlar yargılanmıyor diye soran bazı sanıkların varlığı 28 Şubat dava sürecinin gerçek anlamda tamamlanmadığını göstermektedir. Bizim iddiamız, 28 Şubat’a doğrudan veya dolaylı destek olan herkes gerek kurumsal olarak gerekse de kişisel olarak yargı önüne çıkartılmalı. İş adamları, kamunun bankaların içini boşaltanlar, haksız karar veren, brifinglere katılan yargı mensupları, işverenler, medya mensupları, siyasetçiler, kamu görevlilerinin her birisinin yargı önünde hesap vermesi gerekiyor. Bugün bu kuruluşların başında başkaları olabilir.” dedi.

Maksat İstihdam